Ryan Field

Pojemność35 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoEvanston
KlubyNorthwestern Wildcats
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$800 M
Czas budowy2023–2026
Projekt HNTB, Perkins & Will

Reklama

Ryan Field – opis projektu

Jak doszło do powstania koncepcji nowego stadionu dla Northwestern Wildcats?

We wrześniu 2021 Patrick i Shirley Ryanowie przekazali 480 mln $ na rzecz Northwestern University w Evanston (północne przedmieścia Chicago). Była to największa donacja w historii uniwersytetu. Małżeństwo Ryanów to absolwenci tej uczelni, którą wspierają już od lat. Patrick Ryan to amerykański miliarder, założyciel przedsiębiorstwa Aon, ponadto również były przewodniczący rady uczelni, a stadion na którym gra uniwersytecka drużyna futbolowa, Northwestern Wildcats, nosi jego imię.

Ryanowie wsparli uczelnię w ramach kampanii „We Will”, w trakcie której uniwersytet zebrał 6,1 mld $ od blisko 175 tys. darczyńców, co stanowi jedną z największych zbiórek pieniędzy w historii wyższej edukacji. Dotacja rodziny Ryanów ma wesprzeć badania biomedyczne, ekonomiczne i biznesowe, ale przede wszystkim ma się przyczynić do powstania nowego Ryan Field. Stary stadion istnieje od 1926, a ostatnią większą modernizację przeszedł w latach 1996–1997.

Obiekt coraz bardziej odstaje od nowoczesnych standardów, m.in. brakuje mu bogatej oferty komercyjnej, płaskie, rozległe trybuny nie zapewniają najlepszego widoku na boisko i jako jedyny obiekt rozgrywek Football Bowl Subdivision pozbawiony jest on stałego oświetlenia. Choć wcześniej mówiło się o możliwej modernizacji, dotacja stwarza możliwość budowy zupełnie nowego stadionu, uwzględniającego wszystkie potrzeby drużyny, uniwersytetu i lokalnej społeczności.

Aby przyszły obiekt był zgodny z oczekiwaniami przyszłych użytkowników oraz okolicznych mieszkańców, przeprowadzone zostały konsultacje społeczne. Pierwsze wizualizacje przedstawiające koncepcję nowego obiektu upubliczniono we wrześniu 2022. Za projekt odpowiadają HNTB oraz Perkins & Will. Szacuje się, że budowa nowego stadionu pochłonie 800 mln $. Pieniądze mają pochodzić z donacji oraz z budżetu uczelni, bez udziału środków publicznych.

Kiedy powstanie nowy Ryan Field?

Jesienią 2022 ma już zostać wyłoniony główny wykonawca, choć projekt wymaga jeszcze akceptacji lokalnych władz. Prace mogłyby się rozpocząć po zakończeniu rozgrywek w sezonie 2023 i zakończyć przed startem sezonu 2026. W trakcie budowy, Northwestern Wildcats przez dwa sezony będą musieli rozgrywać swoje mecze na innym obiekcie.

Jaki będzie nowy Ryan Field?

Plan zakłada budowę zupełnie nowego stadionu w miejscu dotychczasowego Ryan Field. Nowy obiekt będzie miał pojemność 35 000 widzów, a więc o ponad 12 000 miejsc mniej niż ten obecny. Trybuny będą bardziej strome, położone bliżej pola gry i podzielone na trzy kondygnacje wzdłuż boiska oraz dwie za jego końcami. Stadion zajmie mniejszą powierzchnię i będzie niższy od poprzednika. Widownia zostanie w pełni przykryta dachem. Koncepcja czerpie inspirację z nieistniejącej już hali widowiskowo-sportowej Chicago Stadium.

Trybuny zostaną wyposażone w krzesełka z oparciami, a za końcami boiska staną dwa duże telebimy. Pod dachem znajdą się reflektory oświetleniowe. Na trybunach będą loże VIP, a także miejsca dla osób niepełnosprawnych. Obiekt będzie wyposażony w punkty cateringowe oraz liczne funkcje dodatkowe. Stadion ma być ukierunkowany na widza, tak by zapewnić jak najlepsze warunki do uczestniczenia w wydarzeniach.

Stadion powstanie przede wszystkim dla drużyny futbolu akademickiego Northwestern Wildcats reprezentującej Northwestern University. Występować mają na nim również zawodniczki uczelnianej drużyny lacrosse. Mecze tych zespołów nie zapewnią jednak pokrycia kosztów utrzymania obiektu, dlatego planuje się, że będą na nim także organizowane koncerty, a dodatkowe funkcje komercyjne mają sprawić, że stadion będzie w użyciu przez cały czas. Na zewnątrz zostanie stworzona przestrzeń do organizacji festynów, jarmarków i innych imprez plenerowych.

Stadion ma cechować szereg rozwiązań proekologicznych, jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy system zagospodarowania wody deszczowej, tak by spełniał warunki do otrzymania złotego certyfikatu LEED. Dużą uwagę poświęcono również lokalnej społeczności, dla której stadion i jego otoczenie ma służyć jako miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Chociaż obiekt będzie wyraźnie mniejszy od poprzednika, ma zapewnić więcej miejsc pracy i większe wpływy do lokalnego budżetu.

Aby zmniejszyć uciążliwość dla okolicznych mieszkańców, dach ma być zaprojektowany w taki sposób, by pochłaniał możliwie jak najwięcej dźwięków oraz światła. Obiekt ma oferować szereg udogodnień dla rowerzystów, dzięki czemu zmniejszyć ma się liczba osób przybywających na stadion samochodami. Planuje się też bliższą współpracę z zarządcami środków transportu publicznego, by ustalić jak najbardziej dopasowane rozkłady jazdy.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022