National Stadium of Solomon Islands

Pojemność10 000
Kraj Wyspy Salomona
MiastoHoniara
Kluby
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt$ 53 M
Czas budowy2021–2023
Inne nazwy Pacific Games Stadium
Projekt Central-South Architectural Design Institute
Wykonawca China Civil Engineering Construction Corporation

Reklama

National Stadium of Solomon Islands – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego Stadionu Narodowego na Wyspach Salomona?

Dlaczego Wyspy Salomona potrzebują nowego stadionu?

11 maja 2016 Wyspy Salomona otrzymały prawo do organizacji 17. edycji igrzysk Pacyfiku w 2023, pokonując jedynego rywala, Tahiti, stosunkiem głosów 12:10. Zawody odbędą się w stolicy Wysp Salomona (Honiara) i będą organizowane przez ten kraj po raz pierwszy w historii.

Ponieważ Wyspy Salomona nie posiadały odpowiedniej infrastruktury, konieczna była budowa nowych aren sportowych zdolnych do organizacji dużej imprezy. Niedługo po przyznaniu praw do organizacji zawodów, lokalne władze rozpoczęły poszukiwania terenów, gdzie stanąć miał główny stadion oraz inne obiekty igrzysk.

Jaka była rola Tajwanu w planach budowy nowego stadionu na Wyspach Salomona?

Na początku 2017 pojawiły się informacje, że budowa nowego Stadionu Narodowego zostanie ufundowana przez Tajwan. Koszt budowy szacowano wówczas na 28 mln $. 15 marca 2019 rządy Wysp Salomona i Tajwanu podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy. Według medialnych doniesień z maja 2019, fundusze miały zostać przekazane w formie pożyczki.

Teren pod budowę wybrano ostatecznie we wschodniej części Honiary, przy głównej drodze (Kukum Highway) łączącej centrum miasta z międzynarodowym lotniskiem. Stadion powstać miał w miejsce boisk znajdujących się w pobliżu King George VI School, obok pola golfowego.

9 lipca 2019 podpisano wstępne porozumienie, zgodnie z którym budowę miało przeprowadzić tajwańskie przedsiębiorstwo Fu Tsu. Nowy stadion miał pomieścić do 12 000 widzów.

Jak Chiny włączyły się do projektu budowy nowego stadionu na Wyspach Salomona?

We wrześniu 2019 nastąpił jednak zwrot w polityce zagranicznej Wysp Salomona, które zerwały relacje dyplomatyczne z Tajwanem i ustanowiły je z Chińską Republiką Ludową. Oznaczało to również koniec wsparcia Tajwanu dla budowy nowego stadionu.

W październiku 2019 Wyspy Salomona wizytował zastępca szefa chińskiej misji dyplomatycznej w Port Moresby, Yao Ming, który obiecał budowę nowego stadionu przez Chiny. W tym samym czasie premier Wysp Salomona, Manasseh Sogavare, po wizycie w Pekinie potwierdził, że Chińczycy są chętni by wybudować nowy stadion, który miał kosztować ponad 50 mln $.

Chińczycy zobowiązali się do budowy całego kompleksu sportowego na igrzyska, mającego być darem dla Wysp Salomona. Budowa nowego stadionu przez Chiny wpisuje się w ich długoletnią strategię tzw. dyplomacji stadionowej. Po ustanowieniu wzajemnych relacji dyplomatycznych w 2019, oba kraje podpisały szereg istotnych porozumień i podjęły się wielu nowych, wspólnych przedsięwzięć, a jednym z największych projektów była budowa kompleksu sportowego na igrzyska Pacyfiku.

Jak przebiegają prace nad powstaniem Stadionu Narodowego Wysp Salomona?

Kto zaprojektował Stadion Narodowy Wysp Salomona?

Projekt nowego kompleksu przygotowało chińskie Central-South Architectural Design Institute (CSADI). Plan zakładał budowę siedmiu nowych obiektów. Oprócz Stadionu Narodowego powstać miało także centrum pływackie, centrum tenisowe, budynek z funkcjami gastronomicznymi i administracyjnymi, boisko treningowe z bieżnią lekkoatletyczną, wielofunkcyjna hala oraz boisko do hokeja na trawie.

Kto wybuduje Stadion Narodowy Wysp Salomona?

W grudniu 2020 ruszyła, przeprowadzona wewnątrz Chin, procedura przetargowa na budowę nowego kompleksu sportowego. Wykonawcę obiektów ogłoszono w marcu 2021. Zostało nim przedsiębiorstwo China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC). W kwietniu 2021 ok. 120-osobowa delegacja pracowników z Chin przybyła do Honiary i, po odbyciu dwutygodniowej kwarantanny (wynikało to z przepisów mających przeciwdziałać pandemii COVID-19), przystąpiła do prac.

Jak przebiega budowa Stadionu Narodowego Wysp Salomona?

Oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy, z udziałem m.in. ambasadora Chin i premiera Wysp Salomona, miała miejsce 5 maja 2021. W lipcu 2021, na wniosek Wysp Salomona, które powoływały się na pandemię COVID-19, igrzyska Pacyfiku zostały przesunięte o kilka miesięcy, z lipca 2023 na późną jesień tego roku.

Na początku budowy natrafiono na niewybuchy z okresu II wojny światowej, co spowodowało ok. dwa miesiące opóźnienia. Projekt w szczycie budowy realizowało ok. 300 pracowników z Chin i 700 miejscowych robotników. Jako pierwsze ukończone zostało boisko treningowe z bieżnią lekkoatletyczną, które oddano do użytku 22 kwietnia 2022. Zakończenie prac nad głównym stadionem spodziewane jest pod koniec sierpnia 2023. Igrzyska Pacyfiku mają się odbyć w dniach 19 listopada – 2 grudnia 2023.

Czym charakteryzować się będzie nowy Stadion Narodowy Wysp Salomona?

Co wejdzie w skład kompleksu sportowego wokół Stadionu Narodowego Wysp Salomona?

Nowy kompleks sportowy, określany mianem Sports City, powstanie na dwóch położonych blisko siebie działkach we wschodniej części Honiary. W głównej części kompleksu stanie Stadion Narodowy, a także centrum pływackie i tenisowe oraz budynek z funkcjami gastronomicznymi i administracyjnymi. Kawałek na wschód zaplanowano drugą część ośrodka, która ma zawierać boisko treningowe z bieżnią lekkoatletyczną i niedużą trybuną, wielofunkcyjną halę oraz boisko do hokeja na trawie.

Przy głównej części kompleksu powstała również hala sportowa, tzw. Hala Przyjaźni (Friendship Hall), przeznaczona głównie do futsalu. Hala została ufundowana przez Indonezję, a jej otwarcie miało miejsce 1 listopada 2022. Natomiast naprzeciwko wschodniej części Sports City powstać ma akademia piłkarska należąca do federacji piłkarskiej Wysp Salomona (SIFF Football Academy). Budowa akademii została dofinansowana przez rządy Japonii i Papui-Nowej Gwinei, a rozpoczęcie prac miało miejsce 6 stycznia 2022.

Jak wyglądać będzie Stadion Narodowy Wysp Salomona?

Nowy obiekt będzie mógł pomieścić 10 000 widzów i stanie się głównym stadionem w kraju, zastępując w tej roli położony w centrum Honiary Lawson Tama Stadium. Obiekt będzie wyposażony w tartanową bieżnię lekkoatletyczną oraz dwie podobne do siebie, zadaszone trybuny, położone wzdłuż boiska, po obu jego stronach. W narożnikach staną cztery maszty oświetleniowe, a za południowym łukiem powstanie telebim.

Trybuny stadionu otrzymają plastikowe krzesełka, z których zostaną ułożone napisy „Solomon” (na wschodniej trybunie) i „Islands” (zachód). Pierwsze rzędy trybun znajdą się powyżej poziomu terenu. Widownię przykryje wspornikowy dach pokryty białą membraną. Jego forma łączyć będzie paraboliczne segmenty ze spiczastymi, trójkątnymi zakończeniami, widocznymi po stronie zewnętrznej.

Charakterystycznym elementem fasady trybun będą ukośne podpory dachu, układające się w kształt litery V. Nocą obiekt będzie mógł być podświetlany na różne kolory. Otwarty charakter stadionu i wolne przestrzenie mają wspomóc naturalną wentylację, istotną w warunkach gorącego i wilgotnego klimatu.

Jaka jest symbolika Stadionu Narodowego Wysp Salomona?

Oryginalna forma dachu stadionu nawiązywać ma do kształtu tradycyjnych łodzi używanych na Wyspach Salomona. Spiczaste formy pokryte białym poszyciem mają sugerować żagle. Podpory dachu i jego trójkątne zewnętrzne kontury odzwierciedlają lokalny styl architektoniczny. Trójkątne motywy powielone zostały również w innych budynkach kompleksu.

W warstwie symbolicznej stadion ma odzwierciedlać łódź przyjaźni między Chinami i Wyspami Salomona, która przedziera się przez wiatr i fale, płynąc w kierunku przyszłości. W projekcie zawarte zostały marynistyczne akcenty i motywy odnoszące się do miejscowych tradycji budowlanych. Obiekt łączy w sobie oryginalne, lokalne cechy z nowoczesną architekturą, odwołując się także do przyjaznych relacji Chin z Wyspami Salomona.

Jakie znaczenie będzie miał Stadion Narodowy Wysp Salomona?

Nowy Stadion Narodowy i cały kompleks to kamień milowy w dziedzinie infrastruktury sportowej Wysp Salomona, które nie posiadały jak dotąd nowoczesnych aren do uprawiania sportów. Podczas Igrzysk Pacyfiku 2023 obiekt będzie główną areną imprezy, goszcząc ceremonie otwarcia i zamknięcia, jak również zawody lekkoatletyczne, piłkarskie i rugby.

Stadion zapewni odpowiednie warunki do organizacji meczów narodowych reprezentacji w piłce nożnej czy rugby oraz innych wydarzeń rangi krajowej i międzynarodowej. Obiekt będzie także jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Honiarze.

Co Stadion Narodowy Wysp Salomona ma wspólnego z geopolityką?

Pierwotnie budowa stadionu miała być wsparta przez Tajwan, ale po zmianie geopolitycznego kursu Wysp Salomona, która dokonała się w 2019, rolę fundatora przejęła Chińska Republika Ludowa. Nowy Stadion Narodowy stał się tym samym rozpoznawalny jako jeden z głównych symboli tej przemiany i rosnących chińskich wpływów na Pacyfiku.

Reklama

Wizualizacje