Zhengzhou OSC Stadium

Pojemność60 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoZhengzhou
Kluby?
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt?
Czas budowy05/04/2016 - 2019
Projekt China Southwest Architectural Design and Research Institute Corp.
Wykonawca China State Construction Engineering Corporation Ltd

Reklama

Zhengzhou OSC Stadium – opis projektu

Wielki kompleks sportowy powstaje na zachodzie Zhengzhou, przy czwartej obwodnicy miasta. Zajmuje łącznie aż 57 hektarów, a jego kluczowym elementem jest stadion sportowy dla 60 tysięcy widzów. Po jego wschodniej stronie staną również hala widowiskowa z 16 tysiącami miejsc oraz pływalnia z 3 tys. miejsc. Całości dopełni infrastruktura treningowa.

Główny stadion, zaprojektowany przez China Southwest Architectural Design and Research Institute, został ochrzczony „drugim ptasim gniazdem” przez społeczność internetową, choć w ostatecznym kształcie będzie miał bardzo niewiele wspólnego z pekińskim obiektem narodowym.

Owszem, przewidziano tu wijące się metaliczne sploty, jednak w zupełnie innej konfiguracji od tej z Pekinu. Zasadnicze podobieństwo do „Olimpijczyka” można jednak zaobserwować w ogromnej ilości stali, jakiej potrzeba do jego budowy. Główna konstrukcja zadaszenia i fasad, o średnicy aż 300 metrów, będzie ważyć ok. 20 tys. ton! Na niej znajdzie się nie tylko poszycie, ale też jedna z największych chińskich elektrowni słonecznych.

Budowa stadionu ruszyła w kwietniu 2016, a w październiku 2017 udało się osiągnąć stan surowy trójpoziomowych trybun. Otwarcie całego kompleksu, największego w prowincji Henan, zaplanowano na 2019 rok.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2018