Stade de France (I)

Pojemność85 000
Kraj Francja
MiastoSaint-Denis
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt€ 300 mln
Czas budowy-
Projekt Atelier Jean Nouvel
Data projektu 1994

Reklama

Stade de France (I) – opis projektu

Koncepcja francuskiego giganta architektury Jeana Nouvela pomimo upływu lat pozostaje jedną z najodważniejszych wizji stadionów sportowych. W międzynarodowym konkursie na projekt Stade de France Nouvel postanowił nie tylko spełnić oczekiwania dotyczące ruchomych trybun dla pogodzenia piłki nożnej i lekkoatletyki.

Zaproponował w pełni ruchomy stadion. Prawie każdy element trybun może zostać przesunięty lub złożony, umożliwiając pomieszczenie od 25 tysięcy do aż 85 tys. osób! Zrealizowany Stade de France ma ruchome dolne rzędy, a w tym przypadku całe trybuny byłyby ruchome.

To samo tyczy się dachu, poruszającego się na zawieszonych poza stadionem szynach. Nie tylko można obiektowi zamknąć zadaszenie nad boiskiem, ale można je dosłownie wysunąć poza budynek, by żadne z 85 tysięcy miejsc nie było zakryte.

Rewolucyjna wizja miała według autora kosztować – zgodnie z oczekiwaniami rządu Francji – ok. 300 mln €, ale sfinansowanie takiego budynku w granicach dostępnych środków mogłoby być niemożliwe. Dodatkowo koszty rekonfiguracji mogłyby uniemożliwić zarabianie na obiekcie. Nic dziwnego, że do realizacji skierowano inny plan.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016