Sheffield Olympic Legacy Park Community Stadium

Pojemność1 320
Kraj Anglia
MiastoSheffield
KlubySheffield Eagles
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt£ 5 M
Czas budowy2021–2022
Projekt Whittam Cox Architects, Arup Sheffield
Wykonawca GMI Construction Group

Reklama

Sheffield Olympic Legacy Park Community Stadium – opis projektu

Na przełomie 2013 i 2014 roku w Sheffield, w związku z wysokimi kosztami utrzymania, rozebrano Don Valley Stadium, jeden z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych w Anglii. W jego miejscu utworzono Olympic Legacy Park (Park Dziedzictwa Olimpijskiego – nazwa nawiązuje do igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012).

Częścią parku stało się nowe boisko do piłki nożnej i rugby, wyposażone w sztuczną murawę trzeciej generacji. Boisko, oddane do użytku w kwietniu 2017, powstało dokładnie w miejscu dawnego Don Valley Stadium, choć jest ono obrócone o 90 stopni względem poprzedniego. Głównym użytkownikiem obiektu jest drużyna rugby league Sheffield Eagles, choć jest on dostępny także dla innych klubów oraz dla lokalnej społeczności.

W 2018 zaprezentowano wizualizacje nowej, stałej trybuny wraz z szerokim zapleczem, która miała powstać przy nowym boisku. W styczniu 2020 odbyła się skromna uroczystość rozpoczęcia budowy, jednak prace ruszyły dopiero na początku 2021. Projekt nowej trybuny wykonała pracownia Whittam Cox Architects we współpracy z Arup Sheffield. Głównym wykonawcą zostało GMI Construction Group. Koniec prac ogłoszono pod koniec czerwca 2022, choć nową trybunę udostępniono kibicom już w maju tego samego roku.

Nowa trybuna posiada 758 zadaszonych miejsc dla widzów. Trzykondygnacyjny budynek oferuje ponadto 23 tys. stóp kwadratowych powierzchni użytkowych (zaplecze, biura, sale konferencyjne, itd.). W planach jest rozbudowa trybun tak, by mogły pomieścić 3900 osób, jednak zanim to nastąpi, pojemność stadionu ustalono na poziomie 1320 widzów, uwzględniając także wolną przestrzeń wokół boiska.

Reklama

Wizualizacje