Sunshine Coast Stadium

Pojemność20 000
Kraj Australia
MiastoSunshine Coast
KlubySunshine Coast Falcons
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy2024–2027
Adres 31 Sportsmans Parade, Bokarina QLD 4575

Reklama

Sunshine Coast Stadium – opis projektu

Jak prezentuje się Sunshine Coast Stadium?

Sunshine Coast Stadium znajduje się w Bokarina, południowym przedmieściu Sunshine Coast, ulokowanym wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Jest to główny stadion kompleksu Kawana Sport Precinct. Obiekt powstał w 2007, początkowo jako skromne boisko, które w 2011 wzbogaciło się o krytą trybuną na zachodzie, mogącą pomieścić 1046 widzów.

Na przełomie 2016 i 2017 z pozostałych stron boiska powstały nasypy z łagodnymi, trawiastymi zboczami. Chociaż nie są to trybuny z prawdziwego zdarzenia, umożliwiają one oglądanie spotkań przez 10 tys. i więcej widzów.

Dzięki rozbudowie stadion urósł do roli najważniejszego obiektu w Sunshine Coast, wyposażonego w prostokątne pole gry przeznaczone do rozgrywek piłkarskich i rugby. Obiekt okazjonalnie gościł m.in. mecze A-League i National Rugby League. Na początku 2020 stadion otrzymał sztuczne oświetlenie.

Jakie są plany na dalszą rozbudowę Sunshine Coast Stadium?

Lokalne władze planowały dalszą rozbudowę areny. W grudniu 2019 zaprezentowano koncepcję, według której pojemność obiektu miała wzrosnąć do 16 618 widzów. Trybuna główna miała otrzymać nowe segmenty po bokach, a jej pojemność wzrosłaby do 3533 miejsc.

Po przeciwnej stronie stanęłaby druga, jeszcze wyższa, częściowo zadaszona trybuna o pojemności 8085 widzów. Za bramkami nadal znajdowałyby się wzgórza, z których spotkania miało oglądać ok. 5000 osób.

Koszt rozbudowy szacowano na 68 mln dolarów australijskich. 20 mln miało pochodzić z budżetu stanu Queensland, 17 mln od Sunshine Coast, a 11 mln chcieli dołożyć prywatni donatorzy. Brakujące 20 mln zamierzano pozyskać z budżetu federalnego, jednak odmowa postawiła cały projekt pod znakiem zapytania.

Lokalne władze nie dawały jednak za wygraną i w kwietniu 2021 zaprezentowały uaktualnioną koncepcję, która w głównych założeniach pozostawała w gruncie rzeczy niezmieniona.

Jakie są najnowsze plany dotyczące Sunshine Coast Stadium?

W lipcu 2021 Brisbane zostało ogłoszone gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w 2032. Sunshine Coast Stadium znalazł się na liście aren olimpijskiego turnieju piłkarskiego, co oznaczało, że najprawdopodobniej znajdą się brakujące fundusze na jego rozbudowę.

Na początku 2023 zaprezentowano kolejną aktualizację koncepcji rozbudowy stadionu. Pokazuje ona stadion w układzie z nowymi trybunami za bramkami, gdyż na czas igrzysk mają stanąć tam tymczasowe konstrukcje, które zwiększą pojemność obiektu do 20 tys. widzów.

Dodatkowo w pobliżu stadionu zaplanowano budowę nowej hali, w której podczas igrzysk rozgrywane będą mecze koszykówki. Hala będzie mogła pomieścić 6000 osób; w alternatywnej konfiguracji będzie w niej można zmieścić do 11 boisk.

Kiedy Sunshine Coast Stadium zostanie rozbudowany?

Rozbudowa Sunshine Coast Stadium ma się rozpocząć w 2024, a budowa nowej hali w 2025. Projekt obejmuje także transformację całego otoczenia. Zmodernizowany kompleks powinien być gotowy w 2027.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021