Australia: Igrzyska 2032 w Brisbane, czyli gdzie?

źródło: własne [MK]; autor: michał

Australia: Igrzyska 2032 w Brisbane, czyli gdzie? Niespodziewanie MKOl poinformował o wyborze stolicy stanu Queensland jako preferowanego gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2032. Teraz trwają analizy, na jakich stadionach miałaby się odbyć impreza.

Reklama

Co prawda decyzja miała nastąpić pomiędzy 2021 a 2025 rokiem, to chyba mało kto spodziewał się jej już w lutym tego roku. MKOl wczoraj ogłosił, że preferowanym organizatorem Igrzysk Olimpijskich 2032 jest australijskie Brisbane.

Szczególną uwagę trzeba poświęcić słowu „preferowany”, ponieważ procedura wyboru po raz pierwszy od dekad nie uwzględniała bezpośredniej rywalizacji pomiędzy miastami-kandydatami. Zamiast kosztujących wiele milionów kampanii promocyjnych, zainteresowane ośrodki zgłosiły swoje zainteresowanie, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski oszacował ich potencjał.

Spośród sześciu zgłoszeń (w tym Madrytu, Zagłębia Rury, Dauhy, Dżakarty i Mumbaju) wybrano właśnie australijską kandydaturę. Teraz MKOl ma usiąść do rozmów z władzami Brisbane i Australii, by ustalić optymalny scenariusz dla imprezy. Nowa, mniej widowiskowa procedura wyboru, to efekt międzynarodowej krytyki spowodowanej ogromnymi wydatkami organizacyjnymi.

Trzy propozycje głównego stadionu

O budowaniu gigantów wielkości 80 000 miejsc specjalnie na Igrzyska Olimpijskie można już zapomnieć. W Brisbane rozważane są trzy opcje. Ta optymalna – według studium wykonalności MKOl – to jednak wciąż budowa od zera, na północ od centrum miasta. Na czas imprezy stadion miałby pomieścić ok. 50 000 widzów.

Jest jednak możliwość skorzystania z któregoś z istniejących już stadionów, tych bardziej owalnych. Na południe od centrum Brisbane znajduje się słynny The Gabba, czyli Brisbane Cricket Stadium. MKOl zgodziłby się na pojemność 40 000 widzów, a więc tę obecną. Drugą możliwością jest wyprowadzenie ceremonii otwarcia i zamknięcia poza samo Brisbane, do Gold Coast. Metricon Stadium dziś mieści 25 000 osób, na czas Igrzysk mógłby urosnąć do 40 000.

Brisbane 2032 Olympics - host venues

Turniej piłkarski na całym wschodzie Australii

Futbolowa część wielkiej imprezy miałaby zakończyć się finałem na istniejącym już Suncorp Stadium. Turniej miałby również wykorzystać najnowsze piłkarskie areny w Australii. Poniżej preferowana lista aren piłkarskich, według raportu MKOl.

Stadion Miasto Status Pojemność
 Suncorp Stadium  Brisbane  istniejący / renowacja  53 000
 Sydney Football Stadium  Sydney  w budowie  42 500
 AAMI Park  Melbourne  istniejący  30 000
 Cbus Super Stadium  Gold Coast  istniejący  27 400
 Queensland Country Bank Stadium  Townsville  istniejący  25 000
 Barlow Park  Cairns  istniejący / rozbudowa  20 000
 Ipswich Stadium  Brisbane  istniejący / rozbudowa  20 000
 Sunshine Coast Stadium  Sunshine Coast  istniejący / rozbudowa  20 000
 Toowoomba Sports Ground  Toowoomba  istniejący / rozbudowa  20 000

Autor: Michał Karaś

Brisbane 2032 Olympics - host venues

Reklama