AAMI Park (Melbourne Rectangular Stadium)

Pojemność30 050
Kraj Australia
MiastoMelbourne
KlubyMelbourne Victory
Inauguracja 07.05.2010 (Australia - Nowa Zelandia, rugby)
Rekord frekwencji 29 942 (Australia - Nowa Zelandia, rugby)
Czas budowy 2007 - 2010
Koszt 268mln AU$
Projekt Cox Architects, Arup Sport
Wykonawca Grocon
Adres Olympic Boulevard, Melbourne, Victoria, Australia
Uwagi Stadion ma fundamenty przygotowane na rozbudowę nawet do 50 000.

Reklama

AAMI Park – opis stadionu

Aż do 2010 roku w Melbourne był tylko jeden przyzwoity stadion piłkarski, ale Olympic Park miał bieżnię lekkoatletyczną i niewiele ponad 11 tys. krzesełek. To zdecydowanie za mało, bo choć w mieście są wielkie Melbourne Cricket Ground i Docklands Stadium, to obiekty o okrągłym boisku, dostosowane do krykieta i futbolu australijskiego. Zdecydowano więc o budowie nowego stadionu wyłącznie do futbolu i rugby. Ze względu na swój kształt obiekt otrzymał roboczą nazwę Rectangular Stadium (Prostokątny Stadion), w opozycji do sowich okrągłych konkurentów.

Obiekt, nazwany później ze względów sponsorskich AAMI Park, powstawał od 2007 roku w parku olimpijskim, u boku wymienionego już MCG czy słynnych kortów tenisowych. Początkowo miał mieścić 20 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 25, ale plany zweryfikowano i stały się bardziej ambitne. Ostatecznie powstał stadion na 30 tys. (na mecze rugby usuwanych jest 500 krzesełek), ale jego fundamenty są już przygotowane do rozbudowy o kolejnych 20 tys. w razie potrzeby.

Projektanci Cox Architects stworzyli wyjątkową konstrukcję dachu, który jest jednocześnie fasadą stadionu. Według oficjalnych informacji „biorama” pozwoliła ograniczyć zużycie stali o połowę względem konwencjonalnych struktur i jednocześnie nadała bardzo ciekawy kształt, łącząc 20 kopuł wspierających się wzajemnie. Po otwarciu obiekt otrzymał wiele nagród za swą architekturę.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021

2016

2011