Stadium Tuiliere

Pojemność12 000
Kraj Szwajcaria
MiastoLozanna
KlubyLausanne-Sport
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Projekt SADAR+VUGA
Data projektu 2014

Reklama

Stadium Tuiliere – opis projektu

Koncepcja była zgłoszeniem w międzynarodowym konkursie na nowy stadion w Lozannie. Przewidziana pod inwestycję działka znajduje się na północy miasta, w sąsiedztwie lotniska międzynarodowego. Ma tam powstać nowy stadion piłkarski dla 12 tys. widzów z zespołem 8 boisk treningowych.

Słoweńska pracownia Sadar + Vuga zaproponowała niezwykły pomysł „złożenia” stadionu z kilku bardzo kontrastujących elementów. Trybuny z surowych betonowych prefabrykatów byłyby zupełnie odsłonięte dla przechodnia z wyjątkiem zachodniej. Tam dominujący byłby lekki szklany budynek z zapleczem sportowym, biurowym i komercyjnym.

Układ trybun jest bardzo zwarty, a atmosferę mają wzmagać dodatkowo „odbicia” trybun – stopniowana ściana aż do samego dachu, dzięki której stadion bardziej przypomina halę. Natomiast to dach jest najciekawszym elementem. To prosta, solidna, ale przede wszystkim w całości drewniana konstrukcja. Tak szerokiego użytku dla laminowanego drewna dotąd jeszcze nie odnotowaliśmy na żadnym stadionie. I nie odnotujemy w tym przypadku, ponieważ konkurs wygrała inna wizja.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2015