Blooming Arena

Pojemność25 000
Kraj Boliwia
MiastoSanta Cruz de la Sierra
KlubyClub Blooming
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$ 16 mln
Czas budowy26/10/2020 - 10/2022
Projekt Studio 3

Reklama

Blooming Arena – opis projektu

Grający na co dzień na miejskim „El Tahuichi” klub Blooming już od kilku lat planował budowę nowego, własnego stadionu. Dopiero jednak w 2019 zaprezentowano jego finalną wersję, przewidującą 25 tys. miejsc, z czego 11 082 siedzące na wschodniej i zachodniej trybunie. Zadaszenie w wyjściowej wersji ma obejmować tylko główną trybunę, jednak klub w 2020 zasygnalizował, że możliwe jest przekrycie wszystkich trybun.

Arena ma powstać na północy Santa Cruz de la Sierra, największym mieście Boliwii. Club Blooming przygotował się do inwestycji, wykupując tereny pod akademię piłkarską na północy aglomeracji. Dzięki dobremu planowaniu działka znajdzie się dosłownie wzdłuż ósmej alei (Octavo Anillo), stanowiącej jeden z drogowych pierścieni wokół miasta.

Wraz ze stadionem znajdzie się tam miejsce dla niewielkiego zachodniego parku i boisk treningowych na północy oraz wschodzie, choć o mniejszej powierzchni niż przed budową nowego obiektu. Sam stadion ma – po zachodniej stronie – zaoferować aż 5 pięter zaplecza, w tym powierzchnie komercyjne pod wynajem, sporą restaurację oraz 66 prywatnych lóż i jedną większą.

Położony ok. 400 m n.p.m. obiekt piłkarski miał pierwotnie wejść w fazę budowy w kwietniu 2020, po wmurowaniu kamienia węgielnego trzy miesiące wcześniej. Prace wstrzymała jednak pandemia koronawirusa, przez co inwestycja zaczęła się dopiero z końcem października.

Pierwotnie zapowiadano czas realizacji prac na 3 lata, jednak w chwili rozpoczęcia był skrócony do 2 lat, by jeszcze w 2022 rozegrać pierwszy mecz. Koszt również się zmieniał – na początku było 10 mln $, z końcem 2019 już 12 mln, a w chwili wbicia pierwszej łopaty 16 mln $ (62,4 mln zł). Finansowanie ma pochodzić z kredytu oraz komercjalizacji obiektu – długoterminowego najmu lóż oraz krzesełek.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020