Al Masry SC Stadium

Pojemność22 566
Kraj Egipt
MiastoPort Said
KlubyAl Masry SC
KategoriaProjekt realizowany
KosztEGP 1.28 B ($41.5 M)
Czas budowy2022–2024
Projekt Kamel Abu Ali

Reklama

Al Masry SC Stadium – opis projektu

Jak doszło do powstania projektu budowy nowego stadionu w Port Saidzie?

Stary Port Said Stadium został otwarty w 1955 i od tego czasu przeszedł kilka dużych modernizacji. Obiekt na co dzień służył piłkarzom Al Masry SC, rozgrywano na nim także spotkania w ramach międzynarodowych imprez, m.in. Pucharu Narodów Afryki (2006), Mistrzostw Świata U-20 (2009) czy Mistrzostw Świata U-17 (1997).

Obiekt okrył się jednak złą sławą po zamieszkach z 1 lutego 2012, w wyniku których zmarły 74 osoby. Od tego czasu stadion był zamknięty, za wyjątkiem 2018, kiedy zezwolono na rozgrywanie na nim meczów. W 2021 obiekt został rozebrany. Do rozbiórki przystąpiono z zamiarem budowy w jego miejscu nowego obiektu, spełniającego nowoczesne standardy. Wówczas pokazano też pierwszą koncepcję nowej areny.

15 czerwca 2022 zaprezentowano szerszej publiczności nową koncepcję architektoniczną. Projekt jest inicjatywą Kamela Abu Alego, biznesmena i byłego prezesa Al Masry SC, który sam przygotował szkice i zadeklarował wkład w wysokości 100 mln funtów egipskich w budowę nowej areny.

Jak ma wyglądać przyszły stadion Al Masry SC?

Koncepcja zakłada budowę typowo piłkarskiego obiektu, bez bieżni lekkoatletycznej. Boisko zostanie obrócone o 90 stopni względem poprzedniego i będzie znajdowało się na osi północ-południe. Pole gry zostanie otoczone przez trybuny, które wzdłuż boiska będą znacznie większe, podzielone na dwie kondygnacje. Widownia w dużej mierze przykryta będzie zadaszeniem, a dach łączyć się będzie z elewacją w jedną całość. Pojemność stadionu wyniesie 22 566 widzów.

Istotną częścią projektu ma być wysoki, 30-piętrowy budynek, który ma powstać tuż obok stadionu. Będzie on w połowie podzielony pomiędzy hotel i apartamenty mieszkalne, a na dole znajdzie się centrum handlowe. Projekt zakłada też budowę nowych parkingów.

Kiedy powstanie nowy stadion Al Masry SC?

Relację z budowy nowego stadionu w Port Saidzie można zobaczyć na osobnej podstronie

Wykonawcą została firma Wadi El Nile, a pierwsze prace nad budową nowego stadionu ruszyły 9 października 2022. Koszt realizacji całego projektu szacowany jest na ponad 3,5 mld funtów egipskich. Budowa samego stadionu, która ma zostać zrealizowana w I fazie, powinna kosztować 1,28 mld funtów. Pełna realizacja projektu, wraz z wysokim budynkiem, ma jednak zapewnić przychód w wysokości min. 360 mln funtów rocznie. Obiekt ma powstać przy rządowym wsparciu, a budowa stadionu ma potrwać 18 miesięcy.

Reklama

Wizualizacje