Estadio Sostenible de Yucatán

Pojemność27 000
Kraj Meksyk
MiastoMérida
KlubyVenados / Leones
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztMXN 2.2 bn / mld
Czas budowy2021-2023
Projekt Populous

Reklama

Estadio Sostenible de Yucatán – opis projektu

Zupełnie nowy stadion w Meridzie, stolicy stanu Jukatan, ma zaspokoić trzy kluczowe potrzeby związane z imprezami masowymi. Ma przyjmować mecze piłkarskie (z pojemnością 27 tys. widzów), mecze baseballowe (z pojemnością 23 tys.) oraz koncerty (do 32 tys. uczestników).

By to osiągnąć, architekci z Populous zamierzają stworzyć pierwszy w swoim rodzaju system ruchomych trybun. Nie tylko przewidziano sektory składane, ale też przesuwane na szynach, po obwodzie koła. Dzięki temu możliwa będzie organizacja dolnego poziomu widowni w układzie piłkarskim i baseballowym. Wyjątkowy jest też fakt, że nawet część górnych trybun ma być przesuwna, również na planie koła. Oba poziomy widowni rozdzielą z kolei trzy piętra prywatnych lóż.

Stadion na planie koła ma szczególne znaczenie dla miejscowych, ponieważ Jukatan to jedno z miejsc, gdzie Majowie grali w grę zbliżoną do piłki nożnej już ok. 3 tys. lat p.n.e.! Choć już wtedy mieli boiska prostokątne, to sama piłka jest przecież okrągła, podobnie jak słynne kalendarze Majów. Właśnie symbolika z kalendarza ma być odtworzona na dachu stadionu. Fasady będą z kolei składać się z motywów powszechnych w obficie zdobionej architekturze Majów.

Na tym nie koniec ciekawych elementów, ponieważ arena ma być pierwszym w Meksyku stadionem z platynowym certyfikatem LEED, przyznawanym za rozwiązania maksymalnie przyjazne środowisku. Stąd zresztą tymczasowa nazwa areny: Estadio Sostenible znaczy „stadion zrównoważony”. Podobnie arena ma oferować najwyższy poziom inkluzywności dla widzów niepełnosprawnych i innych użytkowników.

By projekt finansowany prywatnie miał biznesowy sens, planowane jest zagospodarowanie przestrzeni wokół, ale także wewnątrz samego stadionu. Na obiekcie będzie hotel z widokiem na boisko, a także biura.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021

2020