Nowy projekt: Niezwykły jak cywilizacja Majów

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Niezwykły jak cywilizacja Majów Jego prezentacja wywołała sensację w Meksyku. W środę w Meridzie odbyła się ceremonia, podczas której pokazano najbardziej przełomowy stadion w Meksyku, w dodatku inspirowany starożytną cywilizacją Majów.

Reklama

Prezentacja tej koncepcji nie tylko poruszyła media w całym Meksyku, ale też blogerów i kibiców. Zupełnie nowy stadion w Meridzie, stolicy stanu Jukatan, ma zaspokoić trzy kluczowe potrzeby związane z imprezami masowymi. Ma przyjmować mecze piłkarskie (z pojemnością 27 tys. widzów), mecze baseballowe (z pojemnością 23 tys.) oraz koncerty (do 32 tys. uczestników).

Estadio Sostenible de Yucatan

By to osiągnąć, architekci z Populous zamierzają stworzyć pierwszy w swoim rodzaju system ruchomych trybun. Nie tylko przewidziano sektory składane, ale też przesuwane na szynach, po obwodzie koła. Dzięki temu możliwa będzie organizacja dolnego poziomu widowni w układzie piłkarskim i baseballowym. Wyjątkowy jest też fakt, że nawet część górnych trybun ma być przesuwna, również na planie koła. Oba poziomy widowni rozdzielą z kolei trzy piętra prywatnych lóż.

Estadio Sostenible de Yucatan

Stadion na planie koła ma szczególne znaczenie dla miejscowych, ponieważ Jukatan to jedno z miejsc, gdzie Majowie grali w grę zbliżoną do piłki nożnej już ok. 3 tys. lat p.n.e.! Choć już wtedy mieli boiska prostokątne, to sama piłka jest przecież okrągła, podobnie jak słynne kalendarze Majów. Właśnie symbolika z kalendarza ma być odtworzona na dachu stadionu. Fasady będą z kolei składać się z motywów powszechnych w obficie zdobionej architekturze Majów.

Estadio Sostenible de Yucatan

Na tym nie koniec ciekawych elementów, ponieważ arena ma być pierwszym w Meksyku stadionem z platynowym certyfikatem LEED, przyznawanym za rozwiązania maksymalnie przyjazne środowisku. Stąd zresztą tymczasowa nazwa areny: Estadio Sostenible znaczy „stadion zrównoważony”. Podobnie arena ma oferować najwyższy poziom inkluzywności dla widzów niepełnosprawnych i innych użytkowników.

Estadio Sostenible de Yucatan

By projekt miał biznesowy sens, planowane jest zagospodarowanie przestrzeni wokół, ale także wewnątrz samego stadionu. Na obiekcie będzie hotel z widokiem na boisko, a także biura. Za ten innowacyjny pakiet w całości ma zapłacić prywatny inwestor, spółka Juego de Pelota. Budżet szacowany jest na 2,2 mld peso (ok. 390 mln zł) i jeśli wszystko pójdzie sprawnie, otwarcie może nastąpić wiosną 2023.

Estadio Sostenible de Yucatan

Reklama