New National Stadium (XIX)

Pojemność80 000
Kraj Japonia
MiastoTokio
Kluby-
KategoriaProjekt autorski
Koszt-
Czas budowy-
Projekt Tokujin Yoshioka Design
Data projektu 2016

Reklama

New National Stadium (XIX) – opis projektu

Ta propozycja dla nowego stadionu olimpijskiego nie brała udziału w konkursach na oficjalny projekt. Została opublikowana dopiero w 2016 roku, gdy wybrano ostateczny wariant. Koncepcja Tokujina Yoshioki jest głosem w dyskusji na temat istotnego fragmentu przestrzeni publicznej w Tokio.

Tereny stadionu leżą w sąsiedztwie trzech ważnych parków, stąd pomysł potraktowania największej areny sportowej jako publicznego miejsca do wypoczynku. Stadion byłby dostępny dla każdego przechodnia aż po same trybuny. Co więcej, łagodne rampy na wschodzie i zachodzie prowadziłyby gości na dach.

Ten byłby w całości przewidziany jako miejsce spacerów, treningów i punkt widokowy. Mało tego, co jest kluczową cechą pomysłu, stadion byłby pokryty wielkim zbiornikiem wodnym z fontanną. Latem woda mogłaby chłodzić, zimą służyć nawet jako lodowisko. Z kolei przy okazji ewentualnych klęsk żywiołowych mogłoby to być miejsce magazynowania deszczówki.

Pomysł, podobnie jak inne dzieła Yoshioki, opiera się na czystości formy i minimalizmie. Dach ma wizualnie lewitować nad trybunami, połączony z ziemią jedynie szklaną fasadą. Rozległy pierścień byłby dominującym wizualnie elementem, ponieważ zaplecze stadionu kryje się za zielonymi nasypami.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016