Nemzeti Atlétikai Központ

Pojemność37 326
Kraj Węgry
MiastoBudapeszt
Kluby-
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztHUF 204 mld / bln
Czas budowy2020 - 2023
Projekt NAPUR Architect
Wykonawca ZÁÉV Építőipari Zrt. i Magyar Építő Zrt.

Reklama

Nemzeti Atlétikai Központ – opis projektu

Plany narodowego stadionu lekkoatletycznego w Budapeszcie nie są nowością. Gdy stolica Węgier walczyła o Igrzyska Olimpijskie, zaproponowano 50-tysięcznik przy ul. Jenő Kvassay, tuż nad brzegami Dunaju. Budapeszt ostatecznie wycofał się z organizacji igrzysk w 2017 roku, ale planów co do wielkiego stadionu lekkoatletycznego nie zarzucono z racji walki o lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata 2023.

W tym samym roku odbył się konkurs architektoniczny na nowy narodowy stadion z bieżnią w dokładnie tym samym miejscu. Warunek: ma mieścić 55 tys. widzów w trakcie głównej imprezy, na którą powstanie, by następnie zmniejszyć się do 15 tysięcy. Zwyciężyła pracownia Napur. Na podstawie jej koncepcji powstała kolejna, nieco zmodyfikowana.

W pierwotnej przewidziano demontaż dachu po wielkim turnieju, a w tej nowej – dach ma zostać na stałe. Lekki i przestronny parasol nad widownią będzie miał podobną konstrukcję do tego na Stadionie Śląskim, tj. złożony ze stalowych lin i pokryty poliwęglanem.

Widownia została nieco zmniejszona. W czasie Mistrzostw Świata pomieści niecałe 40 tysięcy osób, a po imprezie górny poziom widowni zostanie w całości zdemontowany i liczba miejsc spadnie do 14,5 tysiąca. W miejscu górnego pierścienia trybun przewidziano powstanie otwartych dla każdego terenów rekreacyjnych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2021

2020

2018