Hertha Stadion

Pojemność45 000
Kraj Niemcy
MiastoBerlin
KlubyHertha Berlin
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 250 million
Czas budowy?
Projekt Lindner Planungsbüro

Reklama

Hertha Stadion – opis projektu

Jak doszło do powstania koncepcji nowego stadionu dla Herthy Berlin?

Od 1963 Hertha Berlin rozgrywa swoje spotkania na historycznym Stadionie Olimpijskim. W latach 2000–2004, w związku z organizacją piłkarskich mistrzostw świata w 2006, obiekt ten przeszedł gruntowny remont, a trybuny zostały niemal w pełni zadaszone. W XXI wieku narastały jednak tendencje, by Hertha wyprowadziła się na własny, nowy obiekt.

Główne powody dążenia do opuszczenia Stadionu Olimpijskiego to obecność bieżni lekkoatletycznej i związane z nią oddalenie trybun od boiska, zbyt wysoka pojemność, przez co nawet przy relatywnie wysokich frekwencjach rzędu powyżej 50 tys. widzów, na stadionie sporo jest wolnych miejsc, co sprawia nie najlepsze wrażenie, a także niski potencjał komercyjny. Dodatkowo szacowano, że koszty spłacania budowy nowego stadionu będą porównywalne do opłat za wynajem dotychczasowej areny.

Jakie były pierwsze pomysły na nowy stadion dla Herthy Berlin?

Pierwsze poważne kroki w kierunku zmian zaczęto czynić w 2016, kiedy przystąpiono do rozważania potencjalnych lokalizacji pod nowy stadion. W sumie przeanalizowano ponad 50 miejsc, pod uwagę brano także te poza granicami administracyjnymi Berlina. Wśród potencjalnych opcji rozważana była również przebudowa Stadionu Olimpijskiego na obiekt typowo piłkarski, bez bieżni lekkoatletycznej, a także budowa stadionu tymczasowego.

W 2017 powstały dwie koncepcje architektoniczne, jedna, autorstwa pracowni gmp Architekten, pokazująca potencjalny wygląd Stadionu Olimpijskiego po przebudowie na stadion typowo piłkarski, druga, przygotowana przez biuro Albert Speer + Partner, zakładająca budowę nowego stadionu na 55 000 widzów na terenie Parku Olimpijskiego, w niedużej odległości od Stadionu Olimpijskiego (ostatecznie ta lokalizacja została uznana za najbardziej pożądaną dla budowy nowego obiektu).

Przebudowa Stadionu Olimpijskiego została odrzucona ze względu na zbyt dużą ingerencję w strukturę (jest to obiekt o statusie zabytku). Koncepcja Albert Speer + Partner została natomiast później dopracowana, m.in. przesunięto ją kawałek na wschód, bliżej Rominter Allee, obiekt miał być też głębiej wkopany w ziemię, by możliwie w jak najmniejszym stopniu ingerował w zabytkowe założenie olimpijskiego kompleksu sportowego.

Klub napotkał na problemy z porozumieniem się ze spółdzielnią mieszkaniową, której lokale znajdowały się na terenie planowanej inwestycji. Na plany budowy nowego stadionu niezbyt przychylnie patrzyły też lokalne władze, dla których wyprowadzka klubu mogła oznaczać kłopoty z utrzymaniem monumentalnego Stadionu Olimpijskiego. Mimo to starały się jednak pomóc, m.in. proponując nową lokalizację na terenie lotniska Tegel, choć ta z kolei niezbyt odpowiadała klubowi.

W międzyczasie uaktywnili się kibice Herthy, którzy zawiązali inicjatywę mającą na celu rozwiązanie problemów hamujących powstanie nowej areny, a także przedstawili własne uwagi dotyczące kształtu przyszłego obiektu. Na początku 2022 Hertha opublikowała uaktualnioną wizję nowego stadionu, który nadal miał powstać przy Rominter Allee. Na nowych wizualizacjach stadion posiadał bardziej łagodną, owalną formę, w porównaniu do poprzednich koncepcji autorstwa Albert Speer + Partner.

Jakie są najnowsze ustalenia w sprawie nowego stadionu dla Herthy Berlin?

Kilka miesięcy później zaproponowana została jednak nowa lokalizacja, również w obrębie Parku Olimpijskiego, na terenie znanym jako „Lindeneck”, położonym przy północnym skraju pola Maifeld. W połowie 2022 opublikowano kolejną koncepcję architektoniczną, za którą odpowiada Lindner Planungsbüro. Nowa wizja przedstawia możliwy wygląd stadionu po wpasowaniu go w nowo wybraną lokalizację, przy Maifeld.

Co zakłada koncepcja autorstwa Lindner Planungsbüro?

Wpisany w ciasną działkę projekt jest wyraźnie ograniczony uwarunkowaniami przestrzennymi, z mocno obniżoną północną trybuną i rodzi skojarzenia ze słynną argentyńską La Bombonerą, której wygląd został zdeterminowany przez umiejscowienie pośród gęstej zabudowy miejskiej.

Obiekt, według koncepcji Lindner Planungsbüro, powstanie na planie prostokąta, z zaokrąglonymi narożnikami. Trybuny otoczą pole gry ze wszystkich stron. Boisko i pierwszy rząd trybun ma się znajdować poniżej poziomu gruntu. Trybuna południowa będzie znacznie wyższa od tej z przeciwległej strony, a łączące je trybuny za bramkami będą stopniowo obniżały swą wysokość w kierunki północnym.

Widownia przykryta zostanie zadaszeniem. Z zewnątrz trybuny pokryje elewacja, złożona z połączonych ze sobą pierścieni, biegnących naokoło stadionu. Im niższy pierścień, tym jego kształt bardziej przypomina falę bądź sinusoidę, przez co w dolnej części tworzą się łukowate, nie przysłonięte pierścieniami fragmenty, uwidaczniając znajdującą się za nimi szklaną fasadę.

Elewacja południowej trybuny zwrócona będzie w stronę pola Maifeld, wzbogacając jego krajobraz. Z założenia będzie mogła stanowić interesujące tło dla sceny przy okazji organizowanych na tym polu koncertów, uroczystości i innych wydarzeń. Ponadto nowy stadion wyposażony ma być w panele słoneczne i system zagospodarowania wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do nawadniania boiska.

Istotną zmianą w porównaniu z poprzednimi koncepcjami jest zmniejszenie planowanej pojemności. Podczas gdy dotychczas mowa była o ok. 55 000 widzów, nowa wizja zakłada widownię na poziomie 45 000 miejsc, z czego 17 000 to miejsca stojące (na wypadek meczów międzynarodowych pojemność wyniesie ok. 37 000). W przypadku najważniejszych spotkań, o bardzo dużym zainteresowaniu kibiców, Hertha nadal będzie mogła skorzystać ze Stadionu Olimpijskiego.

Kiedy powstanie nowy stadion dla Herthy?

Szacowany koszt budowy nowego stadionu to ok. 250 mln €, które Hertha ma zamiar pokryć we własnym zakresie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy prace nad budową obiektu mogłyby ruszyć, wydaje się jednak przesądzone, że zakładany wcześniej termin wyprowadzki ze Stadionu Olimpijskiego w 2025 jest już nierealny.

Reklama

Wizualizacje