Arena Zabrze

Pojemność31 871
Kraj Polska
MiastoZabrze
KlubyGórnik
KategoriaProjekt realizowany
KosztPLN 238.5 M ($ 59 M)
Czas budowy09/2011 – 2025
Projekt Konsorcjum firm z liderem GMT sp. z o. o.
Wykonawca Polimex-Mostostal
W ramach projektu muzeum klubowe, parkingi na 5363 auta i 439 autokarów

Reklama

Arena Zabrze – opis projektu

Kiedy pojawiły się pierwsze konkrety w sprawie budowy nowego stadionu w Zabrzu?

W związku z dyskutowaną od początków XXI wieku przebudową zabrzańskiego stadionu, 28 listopada 2007 powstała miejska spółka pod nazwą Stadion w Zabrzu, mająca koordynować prace nad realizacją tego celu. Ponadto prezydent miasta powołał zespół, którego zadaniem było znalezienie koncepcji architektonicznej dla nowego stadionu.

Jakie koncepcje przebudowy stadionu w Zabrzu były rozpatrywane?

8 kwietnia 2008 zaprezentowane zostały trzy koncepcje przebudowy obiektu. Wszystkie zakładały, zgodnie z oczekiwaniami władz miasta, klubu i kibiców, powstanie typowo piłkarskiej areny (bez bieżni lekkoatletycznej) o pojemności około 30 tys. widzów. Po przeprowadzeniu dyskusji i analiz, 16 czerwca 2008 pokazano zwycięską propozycję, której autorem był zespół projektowy „Architektura” z Krakowa na czele z Andrzejem Winszowatym i Maciejem Wójtowiczem.

Jak przebiegała realizacja dokumentacji projektowej stadionu w Zabrzu?

18 listopada 2008 ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej stadionu. W wyniku przetargu odpowiedzialnym za sporządzenie dokumentacji zostało konsorcjum złożone z firm GMT Sp. z o.o. z Mysłowic, Karpla Konsulting Sp. z o.o. z Krakowa i Zakładu Remontowo-Budowlanego „Sar-Bud s.c.” ze Szczawnicy. Umowę podpisano 2 kwietnia 2009. Rolę głównego projektanta pełnili architekt Michał Lah i konstruktor Marcin Sarata. Wykonawcą projektów w zakresie architektury był zespół projektowy Marka Szczęśniaka (firma SDA Szcześniak Denier Architekci z Warszawy).

Ostateczny kształt projektu opracowany przez konsorcjum pod przewodnictwem firmy GMT różnił się nieco od wstępnej koncepcji z 2008. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian było zaokrąglenie „ściętych” od strony zewnętrznej narożników, dzięki czemu obiekt zyskał kształt bardziej zbliżony do prostokątnej bryły.

Jak będzie wyglądać zmodernizowany stadion w Zabrzu?

Obiekt ma posiadać zwarte, dwupoziomowe trybuny, otaczające boisko ze wszystkich stron. Widownia będzie w całości przykryta dachem, którego poszycie wykonane zostanie z blachy trapezowej, a w końcowych fragmentach z przeźroczystego poliwęglanu, dzięki czemu więcej światła słonecznego przedostanie się na murawę. W dachu osadzone będzie oświetlenie o natężeniu 2000 lx. Żelbetowa konstrukcja z zewnątrz zostanie osłonięta ażurową elewacją wykonaną z czarnych, aluminiowych rurek. Fasada będzie mogła być podświetlana nocą.

Znajdujące się za wschodnią trybuną dwa boiska treningowe zostaną zlikwidowane, a ich miejsce zajmie podwyższona promenada wejściowa z trzema budynkami kasowymi w kształcie kwadratowych kostek. Pod promenadą znajdzie się dwupiętrowy podziemny parking; podziemne parkingi powstaną również w dolnych kondygnacjach trybun. Pod widownią znajdą się też m.in. pomieszczenia biurowe, socjalne, magazynowe i techniczne. Na stadionie funkcjonować ma strefa biznesu z powierzchniami konferencyjnymi i zapleczem gastronomicznym, a także pasaż handlowy z klubem fitness, sklepem kibica i sportowym muzeum. Ogółem obiekt oferować będzie 57 tys. m² powierzchni użytkowych.

Trybuny zostaną wyposażone w składane, plastikowe krzesełka, układające się w mozaikę stworzoną z barw Górnika Zabrze – czerwonej, niebieskiej i białej. Na górnych kondygnacjach utworzą dodatkowo napisy „Górnik” i „Zabrze”, a na trybunie ultras (południowej) także „Torcida”. Sektor rodzinny znajdować się będzie na trybunie za północną bramką, a sektor gości w północno-zachodnim narożniku. Pojemność areny wyniesie 31 871 widzów. W trakcie imprez do dyspozycji gości będą kioski gastronomiczne. Do wynajęcia na stadionie będą również loże VIP.

W ilu etapach planuje się przebudowę stadionu Górnika Zabrze?

Realizację projektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap zrealizowano, z problemami, w latach 2011–2016. Obejmował on budowę nowych trybun po stronie północnej, wschodniej i południowej, wraz z budową narożników po stronie zachodniej. Przez cały czas trwania przebudowy stadion nie był wyłączony z użytkowania.

W drugim etapie powstać ma czwarta trybuna po stronie zachodniej, która zamknie obiekt w zwartą bryłę architektoniczną. Wiosną 2023 przeprowadzono rozbiórkę starej trybuny głównej. Budowa nowej trybuny rozpoczęła się w czerwcu 2023. Czwarta trybuna powinna być gotowa do użytku wiosną 2025.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022

2017

2016