Sportech City

Pojemność35 000
Kraj Hiszpania
MiastoPuerto Real
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€371 M ($391 M)
Czas budowy?

Reklama

Sportech City – opis projektu

Kiedy zaprezentowano pierwszą wizję Sportech City?

28 marca 2022 w sali konferencyjnej Estadio Nuevo Mirandilla przedstawiony został projekt Sportech City, nowego centrum badawczo-rozwojowego ukierunkowanego na rozwój technologii dla sportu. Częścią ośrodka miał być kompleks boisk treningowych. Projekt przygotował fundusz inwestycyjny Gades Sport Technology we współpracy z klubem Cádiz CF.

Gdzie planuje się budowę Sportech City?

Pod budowę ośrodka wybrano teren zamkniętej w 2007 fabryki części samochodowych Delphi w Puerto Real (niedaleko Kadyksu). Niedługo przed prezentacją projektu poinformowano o zakupie tego terenu przez klub. Latem 2022 przystąpiono do rozbiórki fabryki.

Kiedy przedstawiono nową wizję Sportech City?

18 października 2023 w Hotel Q Cádiz Bahía odbyła się uroczystość z udziałem m.in. prezydenta LaLiga Javiera Tebasa, podczas której zaprezentowano nową, znacznie bardziej imponującą wizję Sportech City, przygotowaną we współpracy z firmą audytorsko-doradczą KPMG.

Czym będzie Sportech City?

W ramach Sportech City powstać ma centrum badawcze, laboratoria, uniwersytet, centrum coworkingowe, centrum danych i user experience, inkubator biznesu, klinika medyczna czy magazyny. Istotną częścią projektu ma być także stadion piłkarski o pojemności 35 tys. widzów, mogący również pełnić funkcję centrum eventowego. Z przedstawionych wizualizacji wynika, że będzie on wyposażony w zamykany dach.

Celem ośrodka ma być tworzenie innowacji, rozwój technologii pomocnej sportowcom i osobom pracującym w przemyśle sportowym, rozwój medycyny sportowej, pomoc sportowcom w osiąganiu lepszych wyników czy pomoc rozmaitym podmiotom w osiąganiu sukcesów biznesowych na rynku sportowym. Stworzenie ośrodka ma dać Cádiz CF dostęp do najnowszych technologii oraz wiedzy, dzięki której klub będzie mógł stale się rozwijać i nie odstawać od konkurencji.

Czy Cádiz CF przeprowadzi się na nowy stadion w Sportech City?

Pomimo planów budowy dużego, nowoczesnego stadionu w ramach ośrodka, Cádiz CF zapowiada, że zamierza pozostać w Kadyksie i swoje spotkania nadal będzie rozgrywał na Estadio Nuevo Mirandilla. Trudno wyobrazić sobie jednak, że klub mając w pobliżu nowy, większy stadion, powstały przy jego udziale, przynajmniej okazjonalnie nie będzie z niego korzystał.

Jakie są koszty budowy Sportech City?

Koszt budowy Sportech City oszacowano na 371 mln €. Pomóc klubowi w sfinansowaniu przedsięwzięcia mają środki z programu LaLiga Impulso, jednak w przypadku tak dużej inwestycji konieczne będą dalsze kontrybucje od innych podmiotów, które zdecydują się na udział w projekcie. W ramach kompleksu ma powstać także część komercyjna, a sam ośrodek, oprócz wiedzy i nowych technologii, ma przynosić również zyski i dać ok. 2900 nowych miejsc pracy.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023