National Stadium

Pojemność8 000
Kraj Gibraltar
MiastoGibraltar
Kluby-
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy03/2019 - 2021
Projekt ANS, The Stadium Consultancy

Reklama

National Stadium – opis projektu

Nowy stadion narodowy Gibraltaru ma powstać w miejscu dotychczasowego Victoria Stadium, z uwzględnieniem istniejącego boiska głównego, które ma być użytkowane przez cały okres przebudowy.

Zamiast skromnej budowli o pojemności niewiele ponad 2 tys. miejsc mają powstać cztery trybuny dla ponad 8 tys. widzów. Po zachodniej i południowej stronie nad jednopoziomową widownią znajdą się loże, a w planie przewidziano aż 80 miejsc dla osób na wózkach (drugie tyle dla ich opiekunów), foteliki dla osób z ograniczoną mobilnością oraz specjalny pokój dla widzów z autyzmem. Pod kątem inkluzywności ma to być jeden z najlepiej przygotowanych nowoczesnych stadionów.

Bryła jest wypadkową dwóch istotnych czynników. Pierwszy to kształt działki, przez który stadion ma kształt nieregularnego graniastosłupa z dobudowaną do wschodniej trybuny halą do futsalu. Drugi czynnik to bliskość lotniska międzynarodowego, które wymusza obniżenie konstrukcji na północy i rezygnację z typowych systemów oświetlenia – lampy muszą być nisko nad widownią, by ograniczyć zanieczyszczenie światłem w nocy.

Według założeń Gibraltar FA obiekt powinien znaleźć się w budowie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019, a prace – pomimo rozbicia na fazy – nie powinny zająć dłużej niż do 2021 roku.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2018