Victoria Stadium

Pojemność8 000
Kraj Gibraltar
MiastoGibraltar
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt£ 100 M
Czas budowy2023–?
Projekt ALI Design Limited

Reklama

Victoria Stadium – opis projektu

Dlaczego na Gibraltarze potrzebny jest nowy stadion?

Kiedy w marcu 2013 Gibraltar został członkiem UEFA, na Gibraltarze istniał tylko jeden stadion, Victoria Stadium, który nie był dostosowany do wymogów organizacji meczów na międzynarodowym poziomie, choć gibraltarska federacja piłkarska (GFA) otrzymała zgodę na rozgrywanie na nim towarzyskich meczów reprezentacji. Zaczęto więc planowanie budowy nowego stadionu, spełniającego warunki IV kategorii UEFA.

Jak przebiegało planowanie budowy nowego stadionu na Gibraltarze?

Teren pod budowę nowego stadionu wybrano przy Europa Point, na południowym krańcu półwyspu. W lutym 2014 zaprezentowano koncepcję nowego Europa Point Stadium przygotowaną przez pracownię Fenwick Iribarren Architects. Propozycja budowy stadionu w tym miejscu napotkała jednak na społeczny opór i we wrześniu 2015 projekt zdecydowano się porzucić.

Po fiasku koncepcji nowej areny przy Europa Point rozważano nowe lokalizacje, a najpoważniej brany pod uwagę był teren Lathbury Barracks. Ostatecznie jednak skłoniono się ku przebudowie Victoria Stadium. W 2017 GFA wykupiła stadion od rządu za kwotę 16,5 mln £. Często pojawiały się wówczas informacje, że budowa stadionu zostanie w całości sfinansowana ze środków UEFA i FIFA, jednak możliwa dotacja wynosiła 15 mln £, podczas gdy realizację projektu wyceniono na nie mniej niż 40 mln £.

W czerwcu 2018 zostały zaprezentowane wizualizacje nowego stadionu narodowego, mającego powstać w miejscu Victoria Stadium. Wstępny plan zakładał budowę w latach 2019–2021. Problemy ze znalezieniem środków finansowych opóźniły jednak rozpoczęcie inwestycji.

19 listopada 2022, w przerwie meczu towarzyskiego Gibraltaru z Andorą (1:0) rozgrywanego na Victoria Stadium, zaprezentowano uaktualnioną koncepcję nowego stadionu i przedstawiono dodatkowe informacje. W ramach projektu obok stadionu miały powstać także mieszkania, obiekty handlowo-usługowe, biura oraz centrum biznesowe.

Koszt realizacji całego projektu szacuje się na 100 mln £. Przedsięwzięcie ma zostać sfinansowane przez Gibraltar Savings Bank, który podjął się roli inwestora. Podmiotem odpowiedzialnym za przeprowadzenie inwestycji będzie Community Supplies & Services Limited. Budowa powinna rozpocząć się w drugiej połowie 2023.

Jaki będzie nowy Victoria Stadium?

Nowy Victoria Stadium będzie miał typowo piłkarski układ i pomieści 8000 widzów. Boisko ze wszystkich stron otoczą jednopoziomowe trybuny (na trybunie głównej znajdzie się także wąska druga kondygnacja). Widownia będzie w pełni zadaszona. Ponad trybunami wzdłuż boiska znajdą się przeszklone loże. Obiekt zostanie wyposażony w telebimy oraz reflektory oświetleniowe, umieszczone pod dachem.

W ramach projektu razem ze stadionem powstaną również mieszkania, obiekty handlowo-usługowe, biura oraz centrum biznesowe. Całość stworzy jeden kompleks, którego stadion będzie najważniejszym, ale nie jedynym elementem. Kompleks zawarty zostanie w jednolitej bryle architektonicznej o nieregularnym kształcie, zwieńczonej prążkowaną elewacją.

W związku z położeniem w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, budynek będzie dosyć niski w części najbliższej do pasa startowego (trybuna za północną bramką), zwiększając stopniowo swą wysokość w miarę oddalania się od tej strefy. Z części trybun na stadionie widzowie będą mieli widok na słynną Skałę Gibraltarską.

Komu służyć będzie nowy Victoria Stadium?

Stadion na co dzień służyć będzie do rozgrywania meczów ligowych. Dzięki uzyskaniu IV kategorii UEFA, będzie także pełnił rolę domowego obiektu reprezentacji Gibraltaru, a lokalne kluby będą mogły wykorzystywać go do rozgrywania spotkań w europejskich pucharach. Na arenie można będzie również organizować koncerty i inne wydarzenia.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2018