Ashdod Stadium

Pojemność20 000
Kraj Izrael
MiastoAshdod
KlubyFC Ashdod
KategoriaProjekt realizowany
KosztILS 311 M ($85 M)
Czas budowy2023–2026
Projekt GAB Architects
Wykonawca Ken-Hator Engineering and Building LTD

Reklama

Ashdod Stadium – opis projektu

Zupełnie nowy stadion w Aszdodzie ma stanąć na północy miasta, w nowo tworzonej dzielnicy mieszkalno-komercyjnej i zaledwie 800 metrów od dotychczasowego stadionu.

Według koncepcji stworzonej przez znaną izraelską pracownię Goldschmidt, Arditty, Ben Nayim (GAB) Architects ma powstać zwarta, jasna bryła kryta z dużymi połaciami przezroczystego pokrycia na zachodzie i południu, wpuszczającego światło słoneczne do środka.

Według zapowiedzi z lipca 2018 budowa miałaby potrwać do 2022 roku, jednak w pierwszej fazie powstałaby widownia bez widocznych na wizualizacjach zabudowanych narożników. W takim układzie trybuny, w tym dwupoziomowa zachodnia, pomieściłyby 16,3 tys. miejsc. W razie potrzeby możliwa jest rozbudowa o kolejne 4 tys. miejsc, właśnie poprzez wypełnienie naroży.

Prace ostatecznie ruszyły dopiero na początku 2023. Budowa ma potrwać ok. trzy lata. Obiekt powstanie od razu z narożnikami, z pojemnością na poziomie 20 tys. widzów, a jego koszt to 311 mln szekli.

Po ataku Hamasu na Izrael dokonanym 7 października 2023, w Strefie Gazy, której północne granice oddalone są zaledwie o ok. 30 km od Aszdod, wybuchł pełnoskalowy konflikt, jednak budowa stadionu trwa nadal i prowadzona jest w szybkim tempie.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2018