Ross-Ade Stadium

Pojemność65 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoWest Lafayette
KlubyPurdue Boilermakers
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 45.4 M
Czas budowy11.2022 – 09.2023

Reklama

Ross-Ade Stadium – opis projektu

Jak powstał nowy projekt modernizacji Ross-Ade Stadium?

Ross-Ade Stadium istnieje od 1924 i przez lata przeszedł wiele renowacji. Ostatnia większa rozbudowa miała miejsce na początku XXI wieku, kiedy po zachodniej stronie powstał wielki budynek z lożami. Stadion posiada duże trybuny w kształcie podkowy, z otwartą południową stroną, gdzie znajduje się jedynie niewielka stała trybuna oraz plac, na którym można dostawić dodatkowe, tymczasowe miejsca dla widzów. Obiekt służy przede wszystkim drużynie futbolu akademickiego Purdue Boilermakers, reprezentującej Purdue University.

Przez lata dyskutowano o możliwych kolejnych modernizacjach, a wśród ponad 12 tys. kibiców przeprowadzono ankietę w sprawie kierunków dalszego rozwoju obiektu. W kwietniu 2022 rada Purdue University zatwierdziła nowy plan rozbudowy. Szczegóły projektu upubliczniono przed rozpoczęciem sezonu 2022 rozgrywek futbolu akademickiego.

Co zakłada projekt modernizacji Ross-Ade Stadium?

Na projekt składają się trzy główne założenia: rozbudowa trybun po stronie południowej, budowa tunelu dla zawodników w północno-wschodnim narożniku oraz utworzenie centrum żywieniowego dla sportowców i studentów w budynku sklepowym zlokalizowanym za północnym łukiem stadionu.

Największym przedsięwzięciem będzie budowa nowych, stałych miejsc dla widzów po stronie południowej. Dotychczasowa skromna trybuna znacząco urośnie w górę, w nieco skromniejszym wymiarze zabudowane zostaną również narożniki. Centralna część rozbudowanej trybuny południowej będzie miała ciekawą, niestandardową formę, mieszcząc patio oraz strefę towarzyską. Trybuna będzie dedykowana studentom, a jej dolne rzędy przeznaczone dla orkiestry marszowej. Na szczycie umieszczony zostanie duży telebim.

Ważnym elementem projektu będzie budowa tunelu dla zawodników w północno-wschodnim narożniku. Ma on skrócić drogę zawodników na boisko i wyeliminować sytuacje, jak te w których futboliści muszą się przedzierać przez tłum kibiców po zakończonym spotkaniu. Trzecim istotnym elementem planu jest powstanie centrum żywieniowego dla sportowców i studentów. Dzięki nowej akomodacji mają zostać stworzone komfortowe warunki pracy  dla kucharzy i dietetyków oraz miejsca do spożywania posiłków, w środku i na zewnątrz, łącznie dla 150 osób.

Kiedy projekt modernizacji Ross-Ade Stadium zostanie zrealizowany?

Prace mają się rozpocząć po zakończeniu sezonu 2022, w listopadzie. Zmodernizowany obiekt ma być gotowy na pierwszy mecz sezonu 2023, zaplanowany na 2 września. Koszt prac ma wynieść 45,4 mln $ i zostanie w pełni pokryty z donacji, jakie uczelnia otrzymała od darczyńców. Dzięki rozbudowie pojemność stadionu zwiększy się do ok. 65 000 widzów.

Jakie są dalsze plany rozwoju infrastruktury Ross-Ade Stadium?

Projekt określany jest jako I faza modernizacji, we wstępnych planach jest już II faza, choć nie zostało jeszcze sprecyzowane, jakie prace miałaby obejmować. Wśród rozważanych opcji jest modernizacja budynku z lożami, instalacja krzesełek z oparciami na trybunach czy przebudowa północnego łuku i przybliżenie tej części trybun do boiska. Realizacja II etapu uzależniona jest od otrzymania przez uczelnię kolejnych donacji.

Reklama

Wizualizacje