Stadium at Regatta Point

Pojemność27 000
Kraj Australia
MiastoHobart
Kluby
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt750 mln A$
Czas budowy2024–2027
Projekt Philp Lighton Architects
Uwagi We wrześniu 2022 na preferowaną lokalizację nowego stadionu w Hobart wyznaczono tzw. Macquarie Point, a projekt stadionu w Regatta Point został zarzucony. Koncepcję nowego stadionu w Macquarie Point można zobaczyć na osobnej podstronie

Reklama

Stadium at Regatta Point – opis projektu

W jakim celu ma powstać nowy stadion w Tasmanii?

Ponieważ futbol australijski cieszy się w Tasmanii ogromną popularnością, od czasu przekształcenia ligi stanu Wiktoria (VFL) w rozgrywki ogólnokrajowe (AFL) w 1990 trwają dyskusje na temat ustanowienia w Tasmanii drużyny, która uczestniczyłaby w tych zawodach. Przez lata jednak celu tego nie udało się zrealizować, a jedyną namacalną obecnością ligi na wyspie są okazjonalnie rozgrywane mecze drużyn mających swą siedzibę w Melbourne, zwłaszcza Hawthorn, goszczący na York Park w Launceston i North Melbourne, wizytujący na Bellerive Oval w Hobart. Kolejną szansą na powstanie drużyny AFL w Tasmanii jest propozycja z 2021, mająca być poddana głosowaniu w sierpniu 2022.

Dlaczego w Hobart konieczny jest nowy stadion?

Jeszcze w 2019 powstał raport stwierdzający, że żaden z dwóch największych stadionów na wyspie, ani Bellerive Oval w stolicy stanu, Hobart, ani York Park w Launceston (drugie co do wielkości miasto Tasmanii, zlokalizowane w północnej części wyspy i również aspirujące do goszczenia zespołu AFL), mogących pomieścić po ok. 20 000 widzów, nie stanowi poważnej oferty na stanie się głównym obiektem potencjalnej drużyny AFL, a pożądanym rozwiązaniem, będącym jednym z kluczowych warunków dołączenia drużyny z Tasmanii jako 19. zespołu ligi, jest budowa nowego, większego i bardziej nowoczesnego stadionu.

Jak ma wyglądać nowy stadion w Hobart?

1 marca 2022 premier Tasmanii, Peter Gutwein, przedstawił plan powstania nowego stadionu w Hobart. Koncepcja przygotowana przez biuro Philp Lighton Architects zakłada powstanie obiektu zdolnego pomieścić 27 000 widzów. Trybuny areny byłyby w pełni zadaszone, a ruchome części dachu pozwalałyby na jego pełne zamknięcie (byłby to drugi stadion z rozsuwanym zadaszeniem w lidze AFL, po Docklands Stadium w Melbourne). Dolny pierścień owalnych trybun ma być wyposażony w dodatkowe, wysuwane rzędy, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie „prostokątnej” konfiguracji na mecze rugby czy piłki nożnej.

Gdzie będzie wybudowany nowy stadion w Hobart?

Stadion ma stanąć nad brzegiem rzeki Derwent, na sztucznie usypanym nabrzeżu, które powstałoby w pobliżu trybuny regatowej i obelisku „The Cenotaph”, niedaleko centrum miasta. W drugim etapie obok stadionu miałaby stanąć także hala widowiskowo-sportowa. Co ciekawe, w 2019 Don Gallagher, architekt i współwłaściciel lokalnego browaru, przedstawił koncepcję budowy stadionu niemal w tym samym miejscu (tuż obok obelisku, bez konieczności usypywania dodatkowego terenu na nabrzeżu), ale nie spotkała się ona wówczas z aprobatą władz stanowych.

Jaki jest koszt budowy nowego stadionu w Hobart?

Koszt budowy stadionu szacuje się na 750 mln dolarów australijskich, co wydaje się dość sporą kwotą jak na 27-tysięczny obiekt, choć trzeba wziąć poprawkę na to, iż arena powstanie na sztucznie utworzonym nabrzeżu i wyposażona będzie w ruchomy dach. W finansowanie areny mają być zaangażowane zarówno lokalne, jak i federalne władze, a także podmioty prywatne. Zakłada się, że planowanie, projektowanie stadionu i uzyskiwanie odpowiednich pozwoleń potrwa ok. dwa lata. Oddanie stadionu do użytku ma nastąpić w 2027.

Od czego zależy powstanie nowego stadionu w Hobart?

Rozpoczęcie procedur związanych z budową stadionu uzależnione jest od decyzji władz ligi AFL o przyjęciu od 2028 w swoje struktury 19. zespołu z Tasmanii. Decyzja ma zostać podjęta w sierpniu 2022, a po pozytywnej opinii komisji ligi ma się odbyć głosowanie, w którym minimum 7 z 18 klubów musi wyrazić zgodę na ekspansję.  Stadion w Hobart nie ma być jedynym, który ugości nową drużynę; na jej przyjęcie ma być gotowy również York Park w Launceston, na którego modernizację planuje się wydać 200 mln dolarów australijskich.

Reklama

Wizualizacje