King Fahd International Stadium

Pojemność50 000
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoRijad
KlubyAl-Shabab, Al-Hilal Saudi FC, Al-Riyadh
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt?
Czas budowy2017 - ?
Projekt Schiattarella Associati

Reklama

King Fahd International Stadium – opis projektu

Powstała we Włoszech koncepcja przebudowy narodowego stadionu Arabii Saudyjskiej opiera się na jednym, kluczowym założeniu: nie zmieniać wizerunku obiektu. Jego słynny dach stworzony w 1987 ma pozostać najbardziej rozpoznawalnym elementem, choć wewnątrz i wokół zmieni się wiele.

Przede wszystkim, do zachodniej głównej trybuny zostanie dobudowane obszerne zaplecze, ukryte częściowo pod sztucznym, pokrytym trawą zboczem. Żelbetowa kopuła ukryje ok. tysiąc miejsc parkingowych dla VIP-ów, zacieniony plac dla widzów oraz nowe drogi dojścia do tej części stadionu. Dla mieszkańców oglądających stadion z oddali zmiana będzie prawie niezauważalna. Może poza jednym – dach będzie wydawał się silniej osadzony w podłożu, podczas gdy dotąd był rozpięty prawie w zawieszeniu dzięki 24 ukrytym pod membraną pylonom.

Na samych trybunach będzie skromniej i bardziej racjonalnie. Zachodnia loża prezydencka zniknie, podobnie jak część najwyższych rzędów na zachodzie, północy i południu, gdzie od 1987 część krzesełek ma ograniczony widok. Pojemność spadnie z prawie 69 do ok. 50 tys. miejsc, tym samym odbierając stadionowi miano największego w kraju. Będzie miał za to rozbudowaną strefę biznesową na koronie zachodniej części widowni, znacznie większą niż dotychczas.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016