Racecourse Ground

Pojemność16 000
Kraj Walia
MiastoWrexham
KlubyWrexham AFC
KategoriaProjekt realizowany
Koszt?
Czas budowy?
Projekt AFL Architects

Reklama

Racecourse Ground – opis projektu

Dlaczego na Racecourse Ground we Wrexham ma powstać nowa trybuna?

Na przełomie 2020 i 2021 dwaj amerykańscy aktorzy, Ryan Reynolds i Rob McElhenney, zostali nowymi właścicielami klubu Wrexham AFC. Jednym z priorytetowych zadań, jakie przed sobą postawili, było przywrócenie do użytku trybuny za wschodnią bramką na stadionie Racecourse Ground.

Trybuna wschodnia została wzniesiona w latach 50. XX wieku przez kibiców, przy użyciu taczek i łopat, bez pomocy ciężkiego sprzętu. Zyskała ona, podobnie jak wiele innych terasowych trybun na brytyjskich stadionach (najbardziej znana znajduje się na stadionie Anfield w Liverpoolu), przydomek Spion Kop (lub w skrócie Kop), w nawiązaniu do bitwy o Spion Kop w Południowej Afryce, która miała miejsce w styczniu 1900.

Trybuna the Kop, częściowo zadaszona i wyposażona w betonowe stopnie, z charakterystycznymi, biało-czerwonymi (barwy klubu) barierkami, z czasem stała się najstarszą trybuną na stadionie, jedyną z miejscami stojącymi. Z powodu niespełniania wymogów bezpieczeństwa, w 2008 została wyłączona z użytkowania. Wysokie frekwencje na Racecourse Ground sprawiają jednak, że udostępnienie widzom większej ilości miejsc staje się realną potrzebą.

Jakie działania podjęto w sprawie budowy nowej trybuny we Wrexham?

Relację z prac na Racecourse Ground można zobaczyć na naszej podstronie z budową

Przywrócenie wschodniej części stadionu kibicom oznaczać będzie rozbiórkę starej trybuny i budowę w jej miejscu zupełnie nowej. Latem 2021 z the Kop usunięto charakterystyczne barierki. Sprawy nabrały tempa w czerwcu 2022, kiedy klub ponownie został właścicielem stadionu, opublikowane zostały wizualizacje nowej trybuny, a lokalne władze zezwoliły na rozbiórkę starej.

Koszty budowy nowej trybuny nie są jeszcze znane. Planuje się, że będą w nich partycypować zarówno podmioty prywatne, jak i sektor publiczny. Wstępne zamiary zakładały oddanie trybuny do użytku przed startem sezonu 2024/25.

Jak wyglądać ma nowa trybuna na Racecourse Ground?

Według koncepcji, opracowanej przez studio AFL Architects, nowa trybuna pomieści 5500 widzów, z czego 500 miejsc, zlokalizowanych w górnej części, będzie miało charakter biznesowy. Na trybunie zostaną zamontowane siedzenia z barierkami bezpośrednio z przodu, dzięki czemu kibice będą mogli oglądać mecze również na stojąco.

Nowa trybuna będzie miała typowo angielski charakter – wolnostojąca, bez narożników, w pełni zadaszona. Jej zewnętrzna elewacja będzie w większości pokryta czarnymi panelami i w zamyśle projektantów ma nawiązywać do górniczych tradycji Wrexham. Będzie to zdecydowanie najwyższa trybuna stadionu.

Przestrzeń pod trybuną będzie mogła być wykorzystywana poza dniami meczowymi w celu organizacji wystaw i innych wydarzeń. Pod trybuną znajdą się także biura i sklep klubowy. W ramach projektu na stadionie wzniesione mają być również nowe maszty oświetleniowe. Budowa nowej trybuny pozwoli zwiększyć pojemność obiektu do ok. 16 tys. widzów i potwierdzi jego status najważniejszej areny piłkarskiej w północnej Walii.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2022