Fossetts Farm Stadium

Pojemność17 000
Kraj Anglia
MiastoSouthend-on-Sea
KlubySouthend United
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt Populous
Data projektu 2006 / 2017

Reklama

Fossetts Farm Stadium – opis projektu

Koncepcja nowego stadionu dla Southend United FC powstała jeszcze w 2006 roku, a od 2008 miała pozwolenie na budowę. Jednak projektu nie udało się sfinalizować. Według pierwotnej wersji partner komercyjny (Sainsbury’s) miał zbudować supermarket w miejscu Roots Hall, starej areny klubu. Z kolei w nowym położeniu miał powstać nowy stadion i duży pasaż handlowy.

W zaktualizowanej wersji w 2015 roku Southend United związało się z nowym partnerem, British Land. Deweloper ma zbudować stadion bardzo bliski pierwotnym założeniom, jednak z wbudowanymi w bryłę dwoma blokami i trzecim bezpośrednio przy stadionie. W sumie poza 21 tysiącami widzów budynek miałby mieścić 240 mieszkań! Dwa bloki wbudowane w narożniki po zachodniej stronie, trzeci wzdłuż wschodniej trybuny. Na zachód od tego założenia powstałby hotel z ponad 130 pokojami, a po południowej stronie multipleks i duży pasaż handlowy.

Złożona w kwietniu 2017 najnowsza wersja stadionu zmienia te założenia. Pojemność pozostałaby prawie bez zmian, jednak oba bloki mieszkalne i hotel zostały „wepchnięte” w północną trybunę. Jednocześnie jej wysokość zmalała do 42,3 metrów (6 pięter), by jak najmniej naruszać krajobraz. W nowym układzie stadion ma mieścić mniej, a jednak wciąż bardzo wiele mieszkań (aż 182!). Do tego nad północną trybuną pojawi się hotel ze 107 pokojami.

Stadion podzielono na dwie fazy. W pierwszej ma powstać tańsza część, czyli podkowa z trybunami zachodnią, południową i wschodnią, co da pojemność 13 893 miejsc. Całość prosta i surowa, z tylko jednym poziomem powierzchni użytkowych. Dopiero po otwarciu tej części stadion miałby otrzymać imponującą kombinację wzdłuż północnej krawędzi, uzyskując swoją docelową pojemność.

Obiekt z powodzeniem spełni najwyższe krajowe oraz międzynarodowe wymogi, uwzględniając choćby 159 miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich. Do tego architekci przewidzieli konwersję połowy zachodniej trybuny na miejsca stojące w razie zalegalizowania takiego rozwiązania.

Poza samym stadionem projekt zakłada budowę kolejnych 194 mieszkań w kolejnych trzech blokach mieszkalnych, do tego kino oraz duży pasaż handlowy. Na południe od areny mają stanąć kryte boiska treningowe (jedno pełnowymiarowe), a na północ – cztery kolejne, odkryte.

Według aktualizacji z 2022, stadion pomieści nieco mniej widzów, niż pierwotnie planowano (17 000), zwiększy się za to ilość powierzchni komercyjnych, na trybunach mają się też pojawić bezpieczne miejsca stojące.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2017

2015

2014

2013

2012