Fossetts Farm Stadium

Pojemność21 001
Kraj Anglia
MiastoSouthend-on-Sea
KlubySouthend United
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt Populous
Data projektu 2006 / 2017

Reklama

Fossetts Farm Stadium – opis projektu

Koncepcja nowego stadionu dla Southend United FC powstała jeszcze w 2006 roku, a od 2008 miała pozwolenie na budowę. Jednak projektu nie udało się sfinalizować. Według pierwotnej wersji partner komercyjny (Sainsbury’s) miał zbudować supermarket w miejscu Roots Hall, starej areny klubu. Z kolei w nowym położeniu miał powstać nowy stadion i duży pasaż handlowy.

W zaktualizowanej wersji w 2015 roku Southend United związało się z nowym partnerem, British Land. Deweloper ma zbudować stadion bardzo bliski pierwotnym założeniom, jednak z wbudowanymi w bryłę dwoma blokami i trzecim bezpośrednio przy stadionie. W sumie poza 21 tysiącami widzów budynek miałby mieścić 240 mieszkań! Dwa bloki wbudowane w narożniki po zachodniej stronie, trzeci wzdłuż wschodniej trybuny. Na zachód od tego założenia powstałby hotel z ponad 130 pokojami, a po południowej stronie multipleks i duży pasaż handlowy.

Złożona w kwietniu 2017 najnowsza wersja stadionu zmienia te założenia. Pojemność pozostałaby prawie bez zmian, jednak oba bloki mieszkalne i hotel zostały „wepchnięte” w północną trybunę. Jednocześnie jej wysokość zmalała do 42,3 metrów (6 pięter), by jak najmniej naruszać krajobraz. W nowym układzie stadion ma mieścić mniej, a jednak wciąż bardzo wiele mieszkań (aż 182!). Do tego nad północną trybuną pojawi się hotel ze 107 pokojami.

Stadion podzielono na dwie fazy. W pierwszej ma powstać tańsza część, czyli podkowa z trybunami zachodnią, południową i wschodnią, co da pojemność 13 893 miejsc. Całość prosta i surowa, z tylko jednym poziomem powierzchni użytkowych. Dopiero po otwarciu tej części stadion miałby otrzymać imponującą kombinację wzdłuż północnej krawędzi, uzyskując swoją docelową pojemność.

Obiekt z powodzeniem spełni najwyższe krajowe oraz międzynarodowe wymogi, uwzględniając choćby 159 miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich. Do tego architekci przewidzieli konwersję połowy zachodniej trybuny na miejsca stojące w razie zalegalizowania takiego rozwiązania.

Poza samym stadionem projekt zakłada budowę kolejnych 194 mieszkań w kolejnych trzech blokach mieszkalnych, do tego kino oraz duży pasaż handlowy. Na południe od areny mają stanąć kryte boiska treningowe (jedno pełnowymiarowe), a na północ – cztery kolejne, odkryte.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2017

2015

2014

2013

2012