New National Stadium (XV)

Pojemność80 000
Kraj Japonia
MiastoTokio
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt$ 1.2 bn / mld
Czas budowy-
Projekt Jackson Architecture, Lacoste + Stevenson
Data projektu 2012

Reklama

New National Stadium (XV) – opis projektu

Powstały w Australii plan jest inspirowany organicznie. Cały stadion ma przypominać rozłożysty kwiat wodnej lilii. Wrażenie naturalności jest potęgowane przez ukrycie całej infrastruktury (w tym parkingów podziemnych) wewnątrz platformy pokrytej zielenią parkową. To rozwiązanie czyniłoby nie tylko dojście do stadionu przyjaznym, ale też sprzyjałoby rekreacji na co dzień. Z kolei imponujących rozmiarów „płatki” dachu nie tylko zacieniają wnętrze, ale też część otoczenia obiektu.

Inny ekscytujący pomysł, choć znany już choćby z koncepcji na Igrzyska Olimpijskie 2008 czy „Niebieskiego Wulkanu”, to rozwiązanie ruchomego dachu nad boiskiem w postaci wielkiej latającej poduszki. Utrzymywana w powietrzu przez zespół balonów z helem pokrywa na co dzień wisiałaby na wysokości 300 metrów (!), obniżając się zależnie od pogody i kalendarza imprez.

Koncepcja została zgłoszona w 2012 do międzynarodowego konkursu na projekt nowego stadionu narodowego Japonii. Wśród głównych oczekiwań Japan Sport Council było umożliwienie organizacji Igrzysk Olimpijskich i finału Mistrzostw Świata w optymalnych warunkach. Dlatego wymogiem było zaproponowanie rozsuwanych trybun za bieżnią/liniami boiska oraz ruchomego dachu nad polem gry.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2015