New Chargers Stadium

Pojemność65 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoSan Diego
KlubyChargers
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt$ 1.2 bn / mld
Czas budowy-
Projekt Meis Architects
Data projektu 2015

Reklama

New Chargers Stadium – opis projektu

Plan zakłada budowę nowego stadionu w miejscu Qualcomm Stadium, w Mission Valley (San Diego). Obiekt o pojemności 65 tys. miejsc ma być alternatywą dla wyprowadzki San Diego Chargers do Los Angeles.

Plan opracowała specjalnie powołana rada ekspertów Citizens Stadium Advisory Group, dla której aktualna lokalizacja stadionu NFL jest lepsza niż przenoszenie areny do biznesowego centrum. Plan finansowy zakłada połączenie kilku modeli budżetowania stadionów.

Najwięcej, bo aż 300 mln $ miałby wyłożyć zespół Chargers. Zarząd ligi NFL – 200 mln $. To ok. połowa realnych kosztów budowy. Miasto i hrabstwo zapłaciłyby po 121 mln $, prywatny deweloper komercyjny 225 mln (za 30 hektarów terenu obok). Resztę można pozyskać z czynszu, odsetek od biletów, parkingów czy praw komercyjnych.

Za stronę architektoniczną odpowiada biuro Meis Architects, które kierowało się ciekawymi wytycznymi. Kluczem jest otwartość przestrzeni na stadionie. Dzięki temu nie ma zwartej fasady, a co za tym idzie spadają koszty budowy i później utrzymania obiektu. To zasługa ciepłego i łagodnego klimatu San Diego, który nie wymaga ochrony przed chłodem.

Zadaszenie stadionu obejmie tylko część widzów, za to jest uformowane tak, by zapewnić zdecydowanej większości z nich cień. Lekki dach z membrany rozpięty na wysokich masztach ma pomóc w tworzeniu charakteru stadionu: przewiewny i smukły jak maszty żaglówek.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2015