Jeddah Central Project Stadium

Pojemność45 000
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoDżudda
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?–2030
Projekt gmp Architekten, Khatib & Alami

Reklama

Jeddah Central Project Stadium – opis projektu

Dlaczego w Dżuddzie planuje się budowę nowego stadionu?

Po kilku latach planowania, pod koniec 2021 zapowiedziano wdrożenie tzw. Jeddah Central Project, urbanistycznej koncepcji zakładającej rewitalizację w Dżuddzie (drugiej po Rijadzie aglomeracji Arabii Saudyjskiej) terenu o powierzchni 5,7 mln m², obejmującego swym zasięgiem 9,5 km linii brzegowej. Projekt ma pochłonąć 75 mld riali saudyjskich (20 mld $), a za jego realizację odpowiada Jeddah Central Development Company, podlegające pod Public Investment Fund.

Plan zakłada m.in. stworzenie przystani dla luksusowych jachtów, nadmorskiej bazy hotelowej czy ekskluzywnych apartamentów. Częścią projektu jest także opera, oceanarium, muzeum, jak również stadion piłkarski.

Jaki będzie Jeddah Central Project Stadium?

Nowy stadion ma mieć typowo piłkarski profil i być zgodny ze standardami FIFA, a jego pojemność wyniesie 45 000 widzów. Swoją architekturą ma nawiązywać do lokalnego stylu, łącząc tradycję z nowoczesnymi technologiami. Obiekt będzie klimatyzowany, a jego dach zostanie wyposażony w ruchome elementy, dające możliwość kontroli nasłonecznienia i temperatury. W otoczeniu znajdą się obiekty rozrywkowe, w tym centrum e-sportowe.

Kiedy powstanie Jeddah Central Project Stadium?

W 2022 wyburzono część budynków na terenie planowanej inwestycji, m.in. Air Defence Stadium (nowy stadion w pewnym sensie go zastąpi). 18 lipca 2022 podpisano umowę z gmp Architekten oraz Khatib & Alami, które zajmą się przygotowaniem projektu stadionu. Cały Jeddah Central Projekt ma powstać w trzech fazach (pierwsza do 2027, druga do 2030 i trzecia po 2030), stadion przewidziany jest w drugiej fazie, a więc ma zostać oddany do użytku do 2030.

Reklama

Wizualizacje