Stadion am Zoo

Pojemność23 000
Kraj Niemcy
MiastoWuppertal
KlubyWuppertaler SV
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 30 mln
Czas budowy2018-2020
Projekt Küpper Bros.

Reklama

Stadion am Zoo – opis projektu

Teoretycznie to zmiana tylko jednej trybuny, ale w praktyce cały stadion czeka przemodelowanie. Zacznijmy od tego, co zostanie: zachodnia trybuna główna jest zabytkowa, dlatego nie są planowane duże zmiany. Z kolei za bramkami sektory powstały od podstaw w latach 2005-08, dlatego zostaną na swoich miejscach.

Otrzymają jednak zupełnie nowe zaplecze i zadaszenie, które będzie częścią bardzo dużego kompleksu biurowo-komercyjnego. I właśnie ten kompleks, okalający aż trzy trybuny, będzie największą zmianą na stadionie. Ma oferować aż 12 tys. m2 powierzchni użytkowej, przy której stworzenie nowej, przybliżonej do boiska trybuny wschodniej wydaje się wręcz mało zauważalne.

I tak też będzie, ponieważ zmiana układu trybuny nie wpłynie na pojemność stadionu. Kluczowe nie są sektory dla widzów, ale poprawa infrastruktury. Pojawi się nowsze zaplecze dla fanów, zadaszenie, a docelowo również oświetlenie wbudowane w dach zamiast na masztach.

Model finansowy projektu ma opierać się na udziale prywatnego inwestora, który w zamian za budowę miałby w przyszłości czerpać dochody z zarządzania komercyjnym kompleksem na obwodzie stadionu. Jego kształt miałby również zmniejszać zanieczyszczenie okolicy hałasem i światłem. Na dachu przewidziano natomiast elektrownię słoneczną, która zasilałaby i stadion, i pobliskie zoo.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2019

2017