Coliseum Getafe

Pojemność19 500
Kraj Hiszpania
MiastoGetafe
KlubyGetafe CF
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy2024–2026
Projekt IDOM

Reklama

Coliseum Getafe – opis projektu

Jakie były poprzednie plany budowy nowego stadionu dla Getafe CF?

Stadion w podmadryckim Getafe, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze klubu Getafe CF, został zainaugurowany w 1998. Obiekt przeszedł skromną rozbudowę w 2005, kiedy dobudowano brakującą drugą kondygnację na trybunie za północną bramką i zainstalowano nowy, większy dach nad trybuną główną. Pojemność stadionu wynosi 16 500 widzów.

W 2006 prezydent Getafe CF, Ángel Torres, wspólnie z burmistrzem miasta, Pedro Castro, zaprezentowali plany budowy nowego obiektu, który miał powstać obok dotychczasowego stadionu, w miejsce boisk treningowych. Stadion miał pomieścić do 25 tys. widzów. Projekt miał być częścią kandydatury Madrytu na organizację Igrzysk Olimpijskich 2012.

Z planów tych ostatecznie nic nie wyszło, choć dyskusje na temat nowego stadionu dla Getafe ożywały jeszcze w kolejnych latach. W 2013 Ángel Torres zapowiadał budowę obiektu na 32 tys. osób. W 2018 prezydent klubu informował o planach wykupu stadionu od miasta i jego rozbudowy w nieco skromniejszym zakresie.

Kiedy powstała najnowsza koncepcja rozbudowy Coliseum?

Kolejna szansa na inwestycję w stadion pojawiła się w związku z umową pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners, którą podpisano pod koniec 2021. Dzięki umowie, hiszpańskie kluby miały otrzymać dodatkowe środki, z których większość powinny wykorzystać na rozwój infrastruktury. Getafe CF z tego tytułu miało mieć do dyspozycji dodatkowe 53 mln €.

Pierwszym krokiem na drodze do rozbudowy stadionu było przedłużenie umowy jego wynajmu. Porozumienie z miastem osiągnięto w październiku 2022. Umowa zawarta została na okres 40 lat, z opcją przedłużenia o kolejne 10 lat.

13 czerwca 2023 podczas prezentacji nowych strojów Getafe CF, prezydent klubu Ángel Torres przedstawił nową koncepcję rozbudowy Coliseum. Koncepcja przygotowana została przez renomowaną pracownię IDOM. Warto dodać, że w 2023 stadion Getafe CF obchodzi 25-lecie istnienia.

Kiedy przebudowany zostanie Coliseum?

Według zapowiedzi, we wrześniu lub październiku 2023 w urzędzie miasta zostanie złożony projekt architektoniczny. Prace budowlane mogłyby rozpocząć się po uzyskaniu odpowiednich akceptacji, w marcu lub kwietniu 2024. Jako pierwsza ma być przebudowana trybuna północna. Modernizacja całego obiektu ma zająć 27 miesięcy.

Co zakłada koncepcja przebudowy Coliseum?

Przebudowa ma obejmować likwidację otaczającej boisko fosy. Duże zmiany zajdą w górnych partiach trybun. Górna kondygnacja otrzyma zabudowane narożniki i utworzy jednolity pierścień dookoła całego obiektu. Trybuny będą miały jednakową wysokość, za wyjątkiem trybuny głównej, która będzie nieco wyższa od pozostałych i otrzyma dodatkową, wąską kondygnację między dwoma piętrami widowni.

Istotnym ulepszeniem będzie zadaszenie wszystkich miejsc na stadionie. Nad trybunami za bramkami zawieszone zostaną dwa nowe telebimy. Stadion otrzyma także jednolitą elewację pokrytą prześwitującą siatką. Na fasadzie będzie można wyświetlać materiały multimedialne. Dotychczasowe maszty oświetleniowe zastąpią reflektory przymocowane do zadaszenia. Obiekt będzie oferował 69 lóż VIP.

Stadion dzięki przebudowie otrzyma bardziej spójną, nowoczesną i zamkniętą formę. Pojemność obiektu po modernizacji zwiększy się o 3000 widzów. Klub ma także zamiar pozyskać sponsora tytularnego areny, która w nazwie powinna jednak zachować człon „Coliseum”.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023