Coliseum

Pojemność16 500
Kraj Hiszpania
MiastoGetafe
KlubyGetafe CF
Inne nazwy Coliseum Alfonso Pérez (1998–2023)
Inauguracja 02.09.1998
Renowacje 2005
Koszt 801 mln Pts
Adres Avenida Teresa de Calcuta s/n, 28903 Getafe

Reklama

Coliseum – opis stadionu

Kiedy powstał nowy stadion klubu Getafe CF?

Pod koniec 1996 dotychczasowy obiekt klubu Getafe CF, Campo Municipal de Las Margaritas, został rozebrany, by zrobić miejsce pod zabudowę mieszkaniową. Drużyna z konieczności przeniosła się tymczasowo na Estadio Juan de la Cierva, ale miasto, kosztem 801 mln pesetas, budowało już wówczas dla klubu nowy stadion.

Kiedy otwarto stadion klubu Getafe CF?

Pierwszy mecz na nowym obiekcie odbył się 30 sierpnia 1998, a gospodarze ulegli w nim w spotkaniu pierwszej kolejki sezonu 1998/99 Segunda División B drużynie Talavera CF 0:1. Oficjalne otwarcie stadionu miało jednak miejsce 2 września 1998, a w ramach inauguracji odbył się towarzyski turniej z udziałem Atlético Madryt, Borussii Dortmund i Feyenoordu Rotterdam. Na trybunach udało się wówczas zgromadzić pierwszy komplet publiczności.

Jaką nazwę nosi stadion Getafe CF?

Obiekt otrzymał imię najbardziej znanego piłkarza pochodzącego z Getafe, Alfonso Péreza, choć w profesjonalnej karierze nigdy nie reprezentował on klubu ze swojego miasta. Nazwę wybrano w powszechnym głosowaniu kibiców, jednak później mówiło się o tym, że Alfonso Pérez, który nie identyfikował się z Getafe CF, ani nie odwiedzał obiektu nazwanego swoim imieniem, nie powinien być patronem stadionu.

Ostatecznie w październiku 2023 podjęto decyzję o pozbawieniu obiektu imienia Alfonso Péreza po jego wypowiedziach na temat kobiecego futbolu, które uznano za niestosowne, a w nazwie stadionu pozostało samo Coliseum.

Co działo się na stadionie Getafe CF?

Stadion był świadkiem największych sukcesów Getafe CF, w tym historycznego awansu do Primera División w 2004 czy debiutu w europejskich pucharach w 2007. Na obiekcie okazjonalnie odbywały się też mecze reprezentacji narodowych, a 20 maja 2010 rozegrano na nim finał kobiecej Ligi Mistrzyń UEFA (Turbine Poczdam – Olympique Lyon 0:0, k. 7:6).

Jak wygląda stadion klubu Getafe CF?

Stadion położony jest w Getafe, na południowych przedmieściach Madrytu, przy autostradzie M-45. Obiekt posiada typowo piłkarski układ trybun, z dolnym pierścieniem otaczającym boisko ze wszystkich stron. Początkowo stadion posiadał górną partię trybun od strony zachodniej, północnej i wschodniej i mógł pomieścić 14 500 widzów.

W 2005, niedługo po historycznym awansie Getafe CF do najwyższej klasy rozgrywkowej, nadbudowano drugie piętro również za południową bramką, zwiększając pojemność areny do 16 500 widzów, zastąpiono też stary dach na zachodniej trybunie głównej nowym, który odtąd przykrywa całą górną kondygnację. W narożnikach stadionu umieszczone są cztery maszty oświetleniowe, a za trybuną północną znajduje się elektroniczna tablica wyników.

Jak Coliseum prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022

2017

2013

2007