La Romareda
Pojemność | 33 608 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Saragossa |
Kluby | Real Zaragoza |
Inauguracja | 08.09.1957 |
Pierwszy mecz | Zaragoza – Osasuna 4 |
Czas budowy | 1956–1957 |
Koszt | 21,5 mln ESP |
Projekt | Francisco Riestra |
Wykonawca | Agroman |
Adres | C/. Eduardo Ibarra 6, 50009 Zaragoza |
Reklama
La Romareda – opis stadionu
Jak powstała La Romareda?
Pierwsze zorganizowane rozgrywki piłkarskie w Aragonii datuje się na 1915, znacznie później, niż chociażby w sąsiedniej Katalonii. W 1917 w stolicy regionu, Saragossie, powstał klub Iberia SC, który w kolejnych latach dominował w regionie. 7 października 1923 klub ten otworzył własny stadion piłkarski, pierwszy tego typu obiekt w mieście, znany jako Campo de Torrero. W 1932 Iberia SC połączył się z CD Real Saragossa, tworząc FC Saragossa (od 1951 znany jako Real Saragossa).
W latach 50. Campo de Torrero, choć rozbudowane do pojemności 20 000 widzów, było już dla klubu zbyt małe i działacze zaczęli czynić starania w kierunku budowy nowego obiektu. Nowy teren pozyskano ok. 3 km na zachód od dotychczasowego stadionu. Budowa rozpoczęła się w 1956. Projekt nowej areny stworzył Francisco Riestra, a głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo Agroman. Koszt budowy wyniósł 21,5 mln pesetas.
Otwarcie nowego obiektu miało miejsce 8 września 1957, a na inaugurację gospodarze pokonali Osasunę 4:3. Stary stadion służył jeszcze przez jakiś czas jako obiekt treningowy, później został wyprzedany deweloperom. Ostatnie jego elementy rozebrano na początku lat 90.
Jak początkowo wyglądała La Romareda?
Trybuny nowego stadionu otaczały boisko ze wszystkich stron. Trybuny za bramkami były lekko zakrzywione, podczas gdy rzędy trybun wzdłuż boiska biegły równolegle do linii bocznych. Widownia wzdłuż boiska była wyraźnie wyższa od tej za bramkami, a górne rzędy głównej, zachodniej trybuny zostały przykryte dachem. Początkowo obiekt mógł pomieścić ponad 32 000 widzów.
Jak modernizowano La Romaredę?
W sezonie 1976/77 rozbudowano trybuny za bramkami, które zostały zrównane wysokością z tymi wzdłuż boiska. Ponadto wyposażono je w zadaszenie, które podobnie jak w przypadku trybuny głównej, przykrywało tylko górne rzędy. Kolejna gruntowna modernizacja obiektu miała miejsce przed Mistrzostwami Świata 1982. W ramach prac m.in. wyremontowano widownię i wybudowano zadaszenie górnej części trybuny wschodniej (ostatniej, która nie miała jeszcze dachu). Pojemność obiektu po tych modernizacjach ustaliła się na poziomie 46 920 widzów.
Kolejnego remontu stadion doczekał się przed Igrzyskami Olimpijskimi 1992, kiedy zwiększono liczbę miejsc siedzących. W 1998 zlikwidowano wszystkie miejsca stojące na stadionie, montując ostatnie brakujące krzesełka. Pojemność tym samym zmniejszyła się do 34 596 widzów.
Jakie były plany co do dalszych losów stadionu Realu Saragossa?
Stadion był przedstawiany jako część kandydatury Hiszpanii do organizacji Euro 2004, w związku z czym, w razie otrzymania prawa do organizacji turnieju, planowana była jego modernizacja (prawo to przypadło jednak Portugalii). W XXI wieku pojawiały się różne pomysły, zarówno rozbudowy obiektu, jak i budowy zupełnie nowego, w innej lokalizacji, ale żaden nie doczekał się póki co realizacji.
Stadion przechodził jedynie mniejsze modernizacje, m.in. w 2006 wyremontowano loże, a także szatnie i inne pomieszczenia wewnątrz trybun. Obiekt miał być również głównym stadionem zimowych igrzysk olimpijskich w 2014, w związku z kandydaturą miasta Jaca na organizację tej imprezy (igrzyska ostatecznie zorganizowało rosyjskie Soczi).
Jakie imprezy gościła La Romareda?
W 1982 na stadionie rozegrano trzy mecze I fazy grupowej piłkarskich mistrzostw świata. W 1992 obiekt gościł sześć spotkań fazy grupowej i jeden ćwierćfinał w ramach turnieju piłkarskiego na letnich igrzyskach olimpijskich w Barcelonie. Na stadionie trzykrotnie rozgrywano też spotkania finałowe Pucharu Króla (1983, 1987, 1996). Okazjonalnie występowała na nim również reprezentacja Hiszpanii. Poza spotkaniami piłkarskimi obiekt gościł też inne wydarzenia, np. koncerty (na La Romareda wystąpili m.in. Michael Jackson, Gloria Estefan czy Tina Turner).
Grający na stadionie piłkarze Realu Saragossa w 1975 świętowali zdobycie wicemistrzostwa kraju. Sześciokrotnie (1964, 1966, 1986, 1994, 2001, 2004) klub ten zdobywał też Puchar Króla. Ponadto Real triumfował w Pucharze Miast Targowych (1964) i Pucharze Zdobywców Pucharów (1995). W 1995 wziął też udział w dwumeczu o Superpuchar Europy. W pierwszym spotkaniu, rozegranym na La Romareda, zremisował z Ajaksem Amsterdam 1:1 (w rewanżu na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie Real uległ jednak 0:4).
Jak obecnie prezentuje się La Romareda?
Stadion może obecnie pomieścić 33 608 widzów. Obiekt w dużej mierze zachował swą oryginalną formę z 1957, a największymi zmianami była rozbudowa trybun za bramkami, przykrycie zadaszeniem górnych rzędów wszystkich trybun i instalacja plastikowych krzesełek. Za trybuną główną powstał także budynek administracyjny, a stadion wyposażono w maszty oświetleniowe oraz elektroniczne tablice wyników. Obiekt znany jest z niestandardowych siatek bramkowych, które nie przyjmują powszechnie stosowanego, prostokątnego kształtu i są znacznie wydłużone do tyłu.
Stadion znajduje się ok. 3 km na południe od Plaza del Pilar. Tuż obok niego mieści się m.in. kompleks szpitalny i hala koncertowo-kongresowa Auditorio de Zaragoza. Na stadion można dojechać np. autobusami komunikacji miejskiej lub tramwajem.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Hiszpania: Budowa Nueva Romareda droższa niż oczekiwano
Budowa stadionu Nueva Romareda będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano – 72 mln € to dodatkowa kwota, którą muszą wnieść dwaj z trzech partnerów spółki La Nueva Romareda SL, aby prace mogły przebiegać bez zakłóceń.
-
Hiszpania: Cztery firmy zainteresowane budową Nueva Romareda
O kontynuację prac rozbiórkowych La Romaredy i budowę nowego stadionu rywalizują cztery firmy. Zarząd spółki La Nueva Romareda zatwierdził propozycję tabeli kontraktacyjnej. Znamy także ostateczny termin składania ofert w przetargu.
-
Hiszpania: Fala stadionowych modernizacji przetacza się przez Półwysep Iberyjski
Nie ustają ostatnich latach prace na hiszpańskich stadionach, a mundial 2030 stał się kolejnym impulsem do renowacji obiektów. Trwają już prace na Bernabéu, Camp Nou i Balaídos, a 9 obiektów La Liga ustawiło się w kolejce do modernizacji. Rosaleda, Romareda, Riazor i La Cartuja dołączają do grona jako gospodarze Mistrzostw Świata 2030.
-
Hiszpania: La Romareda zniknie do połowy października 2025 roku
Październik 2025. To czas, w którym wszyscy kibice Saragossy pożegnają się na zawsze ze swoją ukochaną Romaredą i zaczną witać swój nowy stadion. Firma wykonująca prace rozbiórkowo-budowlane musi zagwarantować, że najpóźniej w ciągu roku po obecnym stadionie piłkarskim nie pozostanie ani śladu.
-
Hiszpania: Ogłoszono przetarg na kolejny etap budowy Nueva Romareda
Nueva Romareda ogłasza przetarg za 138,5 mln € na duży etap rozbiórki obecnego obiektu i budowy nowego stadionu. W ramach przetargu publicznego zostaną rozstrzygnięte prace w ramach Etapu 1B.
-
Hiszpania: Dwie firmy zainteresowane budową tymczasowego stadionu dla Realu Saragossa
12 września upłynął termin składania ofert na budowę tymczasowego boiska dla Realu Saragossa na Parkingu Północnym, które ma służyć na czas prac nad La Romareda.
-
Hiszpania: Trwają prace rozbiórkowe na La Romareda. Powstanie tymczasowy stadion
7 lipca, dzień po koncercie Enrique Bunbury'ego, rozpoczęły się prace, których zakończenie zaplanowano na koniec 2027 lub początek 2028 roku. W nadchodzącym sezonie Real Saragossa będzie kontynuował grę na obiekcie, jednak Gol Sur, jako pierwsze, zostało poddane rozbiórce.
-
MŚ 2030: Hiszpania zgłosi jedenaście stadionów na mundial. Z których zrezygnowano?
Do 31 lipca Hiszpania zaprezentuje FIFA stadiony, które wraz z obiektami w Maroku i Portugalii będą częścią Mistrzostw Świata 2030. Pomysł zgłoszenia aż 13 aren został odrzucony i ostatecznie zostanie przedstawionych ich „tylko” jedenaście.
-
Mundial 2030: Wyścig o finał (i nie tylko) wkracza w decydującą fazę
Ostatnie tygodnie były burzliwe dla miast-kandydatów, ale następne będą prawdziwym sztormem. Spośród kilkunastu hiszpańskich aren aspirujących do organizacji Mistrzostw Świata tylko jedenaście odniesie sukces. Za to o organizację finału walczą Bernabéu, Camp Nou i Grand Stade de Casablanca, mimo że marokański megastadion powstał na razie tylko na papierze.
-
Hiszpania: Znamy coraz więcej szczegółów przebudowy La Romareda. Kiedy ruszą prace?
Projekt nowej La Romaredy wchodzi w decydujący etap. Do końca czerwca firma doradcza Idom ma dostarczyć dokument, który szczegółowo określi wygląd nowego stadionu na którym zagra Real Saragossa. W ostatnich tygodniach architekci i inżynierowie odpowiedzialni za projekt musieli zmodyfikować swoje podejście, aby wyeliminować budowę etapową.
-
Hiszpania: Przenośny stadion zastąpi Romaredę na czas przebudowy
Szybko, tanio i dobrze. Niemożliwe? Tak jednak ma wyglądać projekt Nueva Romareda dzięki tymczasowej przeprowadzce Realu Zaragoza na przenośny stadion. Kontrintuicyjne rozwiązanie przyspieszy modernizację aragońskiego obiektu o blisko 2 lata, dzięki czemu będzie wystarczająco czasu, aby przygotować Romaredę na Mistrzostwa Świata 2030.
-
Hiszpania: Zaprezentowano projekt modernizacji La Romareda
Kilka dni temu zaprezentowano długo oczekiwany projekt stadionu Nueva Romareda, inspirowany wiatrem Cierzo. Wydarzenie poprowadziła burmistrz Saragossy Natalia Chueca, entuzjastka nowego obiektu, chcąca przekształcić stolicę Aragonii w ważny punkt na sportowej mapie Hiszpanii.
-
Hiszpania: Powstanie kolejny stadion z myślą o MŚ 2030
W październiku 2023 roku przedstawiciele rządu Aragonii, Rady Miasta Saragossy oraz Realu Zaragoza podpisali umowę, na mocy której zobowiązują się do budowy nowego Estadio de La Romareda. „To zdecydowane i nierozerwalne zaangażowanie finansowe w budowę tego obiektu. Nasze trzy instytucje sfinansują ten projekt” – podkreślił wówczas prezydent Aragonii Jorge Azcón.
2023
2022
-
Saragossa: Kolejna próba budowy nowego stadionu
Sprawa budowy nowego domu Realu Saragossa od dawna przypomina operę mydlaną. Jeszcze wiosną rada miasta zastanawiała się nad tym, gdzie powinna powstać nowa arena. W końcu postanowiono, że zostanie ona wybudowana w miejscu Estadio La Romareda.
-
MŚ 2030: Ukraina dołącza do zgłoszenia Hiszpanii i Portugalii
To już oficjalne. Ukraina uzupełni kandydaturę krajów iberyjskich do organizacji piłkarskich Mistrzostw Świata w 2030 roku. Szefowie trzech narodowych federacji poinformowali o tym podczas konferencji prasowej w siedzibie UEFA w Nyonie. Wybór gospodarza mundialu 2030 nastąpi na 74. Kongresie FIFA w 2024 roku.
-
Saragossa: Trzy potencjalne lokalizacje nowego stadionu
Real Saragossa ma nowego właściciela, a rada miasta zaczęła zastanawiać się gdzie powinien powstać nowy stadion. Obecnie analizowane są różne lokalizacje dla nowej inwestycji. Trzy z nich: La Romareda, Actur i Valdespartera wydają się być najbardziej realnymi opcjami.