Noul stadion Dinamo

Pojemność25 059
Kraj Rumunia
MiastoBukareszt
KlubyDinamo București
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztRON 700 M ($148 M)
Czas budowy?

Reklama

Noul stadion Dinamo – opis projektu

Jak prezentuje się dotychczasowy stadion Dinama Bukareszt?

Dinamo Bukareszt zostało założone w 1948 jako klub działający pod egidą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W 1951 otwarty został stadion Dinama. Obiekt ten na przełomie XX i XXI wieku wzbogacił się o plastikowe krzesełka oraz sztuczne oświetlenie. Z czasem jednak jego stan zaczął się wyraźnie pogarszać, odstając od współczesnych standardów.

Kiedy powstały plany budowy nowego stadionu dla Dinama Bukareszt?

Już od lat 90. XX wieku działacze Dinama obiecywali budowę nowego stadionu. Kolejne obietnice pozostawały jednak bez pokrycia. Przełom miał nastąpić dopiero w związku z Euro 2020, ponieważ jednym z obiektów tej imprezy, organizowanej przez wiele krajów UEFA, została Arena Națională w Bukareszcie.

W ramach przygotowania obiektów treningowych, w Bukareszcie postanowiono wybudować cztery nowe stadiony. Trzy z nich otrzymać miały najbardziej zasłużone kluby z rumuńskiej stolicy – Steaua, Rapid i właśnie Dinamo. Czwarty (Stadionul Arcul de Triumf) zaplanowano z myślą głównie o rozgrywkach rugby.

Jak przebiegały prace nad realizacją projektu budowy nowego stadionu Dinama Bukareszt?

Inwestycje zrealizować miała Compania Națională de Investiții (CNI). Trzy z czterech nowych stadionów udało się, choć z lekkimi opóźnieniami, wybudować. Budowa nowego stadionu Dinama napotkała jednak na znacznie większe problemy.

Obiekt miał powstać w miejsce swojego  poprzednika. W 2016 przedstawiono koncepcję architektoniczną nowego stadionu Dinama. Skomplikowana sytuacja własnościowa skłoniła jednak do rozważań nad zmianą lokalizacji. Nowy plan zakładał budowę w miejscu pobliskiego toru kolarskiego. Przedłużające się procedury powodowały jednak, że projekt nie ruszył. Ostatecznie powrócono do pomysłu budowy w miejscu starego stadionu.

Kiedy powstała najnowsza koncepcja stadionu Dinama Bukareszt?

16 maja 2023 w Ateneum w Bukareszcie, przy okazji uroczystości związanych z 75-leciem istnienia klubu, minister spraw wewnętrznych Lucian Bode przedstawił nową koncepcję stadionu Dinama.

Według zapowiedzi, we wrześniu 2023 miała ruszyć rozbiórka starego obiektu, a nowy stadion powinien zostać zainaugurowany w 2026. Przedłużające się procedury spowodowały jednak, że projekt po raz kolejny nie ruszył w wyznaczonym terminie, choć mimo to jego realizacja wydaje się być bardzo prawdopodobna. Koszt budowy szacuje się na ponad 700 mln lei.

Co zakłada najnowsza koncepcja stadionu Dinama Bukareszt?

Nowy stadion będzie mógł pomieścić 25 059 widzów, a trybuny będą w pełni zadaszone. Obiekt ma posiadać typowo piłkarski układ i być zgodny z wymogami kategorii 4 UEFA. Ponieważ Dinamo to klub wielosekcyjny, w pomieszczeniach budynku mają się znaleźć również sale dla bokserów, ciężarowców, judoków, szermierzy, zapaśników czy lekkoatletów.

Stadion będzie wyposażony m.in. w cztery szatnie, pomieszczenia funkcyjne, skyboxy i miejsca premium, lożę prasową, przestrzeń hospitality, miejsca dla osób na wózkach, jak również kioski i restauracje. Częścią projektu ma być muzeum, hotel, a także lądowisko dla helikopterów, które na co dzień ma służyć pobliskiemu szpitalowi.

Reklama

Wizualizacje