LNER Stadium

Pojemność11 500
Kraj Anglia
MiastoLincoln
KlubyLincoln City FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt£ 1.8 M
Czas budowy2023–?

Reklama

LNER Stadium – opis projektu

Jak powstały plany rozbudowy stadionu Lincoln City FC?

W 2011 Lincoln City FC został relegowany do National League (5. poziom rozgrywkowy), gdzie przez następne kilka lat plasował się w dolnej części tabeli. Słaby okres dla klubu zakończył się w sezonie 2016/17, kiedy drużyna zajęła pierwsze miejsce w tabeli i awansowała do EFL League Two. W tym samym sezonie zespół sensacyjnie dotarł również do ćwierćfinału FA Cup.

W 2019 Lincoln City FC zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do EFL League One, znajdując się na 3. szczeblu rozgrywek po raz pierwszy od 1999. W 2021 drużyna osiągnęła nawet finał play-off o awans do Championship, ale przegrała w nim z Blackpool FC 1:2.

W parze z rosnącą formą zespołu szły również plany rozwoju infrastruktury. Już pod koniec 2016 proponowano budowę zupełnie nowego stadionu, w innej lokalizacji. Obiekt miałby podobną pojemność co dotychczasowy stadion, na poziomie 10-12 tys. widzów, ale byłby bardziej nowoczesny.

Budowę nowej areny ostatecznie odłożono na bliżej nieokreśloną przyszłość, w zamian skupiając się na rozbudowie własnego Sincil Bank Stadium (od 2019 pod nazwą LNER Stadium). Opracowano wówczas koncepcję rozbudowy trybuny za północną bramką, tzw. Stacey West Stand. Plany przedstawiono w Urzędzie Miasta pod koniec 2019.

Jak rozwinęły się plany rozbudowy Stacey West Stand?

Stacey West Stand wybudowano w 1990, zastępując dawną, terasową Railway End (nazwa pochodziła od torów kolejowych, które niegdyś biegły za tą trybuną). Nową trybunę nazwano na cześć Billa Staceya i Jima Westa, dwóch długoletnich kibiców Lincoln City FC, którzy zginęli podczas pożaru na stadionie w Bradford 11 maja 1985. Od 1999 trybuna jest w pełni wyposażona w plastikowe krzesełka.

Pierwsze plany rozbudowy Stacey West Stand zakładały powiększenie jej o ok. 1500 dodatkowych miejsc, do pojemności 3400 widzów. Trybuna zostałaby wyposażona w trzykondygnacyjne zaplecze, ze strefą hospitality na najwyższym piętrze. Pojemność całego stadionu miała wzrosnąć do ok. 12 tys. widzów.

We wrześniu 2021 klub wyemitował obligacje, by zebrać dodatkowe pół miliona funtów do już zabezpieczonych środków w wysokości 1,8 mln funtów, przeznaczonych na rozbudowę stadionu. W związku z niepewną sytuacją ekonomiczną, w 2022 zrewidowano dotychczasowe plany. Ostatecznie zrezygnowano z rozbudowy Stacey West Stand o dodatkowe rzędy siedzisk oraz z budowy trzeciej kondygnacji zaplecza ze strefą hospitality.

Co zakłada plan modernizacji Stacey West Stand i całego LNER Stadium?

Plany rozbudowy Stacey West Stand zakładają remont tej trybuny, wraz z wyposażeniem jej w dwukondygnacyjne zaplecze. W pomieszczeniach swoją nową siedzibę znajdzie Lincoln City Foundation. Budynek służyć będzie celom edukacyjnym oraz różnym inicjatywom podejmowanym na rzecz lokalnej społeczności.

Projekt zakłada także montaż barierek na trybunie zachodniej (GBM Stand), dzięki którym powstaną tam bezpieczne miejsca stojące. Powstanie miejsc stojących pozwoli zwiększyć pojemność stadionu do 11 500 widzów. Barierki mają zostać testowo zainstalowane również na niedużym fragmencie Stacey West Stand, z docelowym zamiarem ich instalacji na całej trybunie w przyszłości.

Klub planuje również inwestycje mające na celu bardziej efektywne wykorzystanie wody oraz energii elektrycznej na stadionie. W listopadzie 2022 nowe plany po raz kolejny przedstawiono w Urzędzie Miasta. Pomysłodawcy mają nadzieję na rozpoczęcie prac w 2023.

Reklama

Wizualizacje