Stadion Miejski Hutnik Kraków

Pojemność13 536
Kraj Polska
MiastoKraków
KlubyHutnik Kraków
KategoriaProjekt autorski
Koszt
Czas budowy
Projekt Piotr Grabowski, OBA-pp.
Data projektu 2022

Reklama

Stadion Miejski Hutnik Kraków – opis projektu

Projekt budowy nowego stadionu Hutnika Kraków zakłada zachowanie w możliwie jak największym stopniu historycznego założenia nowohuckiego kompleksu sportowego, powstałego w latach 50. Nowy obiekt powstanie w miejscu swego poprzednika, zachowując jego eliptyczną formę. Wokół stadionu w dużej mierze zachowany zostanie dotychczasowy układ przestrzenny z ciągami komunikacyjnymi i szatą roślinną. Zakłada się jednak powstanie dodatkowych parkingów, na których planowane są nowe nasadzenia. Wzdłuż ciągów komunikacyjnych powstaną także szpalery zieleni. Przestrzeń wokół stadionu wyposażona zostanie w nowe elementy małej architektury.

Stadion posiadać będzie typowo piłkarski układ, z czterema trybunami położonymi za każdą z linii końcowych boiska. Trybuny będą miały eliptyczny kontur, „ścięty” na płasko w górnej części. W każdym z czterech narożników znajdzie się wjazd na murawę oraz telebim. Trybuny zostaną wyposażone w białe krzesełka, na trybunie wschodniej nieduża ilość krzesełek w barwie niebieskiej utworzy napis „Hutnik”. Pod trybuną wschodnią ma się znaleźć sklep klubowy oraz muzeum. Poza główną, zachodnią trybuną, wejścia na trybuny znajdować się będą wyłącznie z poziomu parteru. Możliwy jest także wariant projektowy stadionu uwzględniający powstanie bieżni lekkoatletycznej, z trybunami podzielonymi na część stałą i mobilną.

Nieco odmienny charakter od pozostałych będzie miała trybuna główna, która zostanie zlokalizowana po stronie zachodniej. W przestrzeniach pod trybuną główną, na parterze, znajdzie się strefa wejściowa i recepcyjna oraz szatnie i magazyny. Na I piętrze znajdzie się strefa VIP wraz z zapleczem, na II piętrze skyboxy dla widzów biznesowych, na III piętrze natomiast miejsca dla mediów oraz przestrzeń technologiczna. W przestrzeniach pod trybunami znajdzie się także zaplecze gastronomiczno-sanitarne. Całkowita pojemność stadionu wyniesie 13 536 widzów. Na trybunie głównej znajdzie się 580 miejsc w strefie VIP oraz dodatkowe 168 miejsc w skyboxach.

Trybuny w pełni przykryte zostaną zadaszeniem pokrytym blachą. Na dachu zamontowane zostanie oświetlenie, w związku z czym nie będzie konieczności stawiania wysokich masztów oświetleniowych. Z zewnątrz stadion otoczony będzie ażurową elewacją stworzoną z pionowych pasów, wykonanych również z blachy. Elewacja będzie mogła być podświetlana w nocy na dowolny kolor. Przyziemie zostanie zamknięte stalową kratą w kolorze grafitowym, z bramami i wyjściami ewakuacyjnymi. Całość stworzy spójną, zamkniętą bryłę architektoniczną.

Stadion zaprojektowany został jako powtarzalna, żelbetowa, słupowo-ryglowa konstrukcja. Zadaszenie oraz elewacja oparte zostaną na konstrukcji stalowej. Obiekt będzie mógł powstawać etapami, z zachowaniem ciągłości funkcjonowania. Projekt zachowuje balans między ekonomiką rozwiązań budowlanych, a jakością architektoniczną.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2022