Stadio Porta Elisa

Pojemność12 000
Kraj Włochy
MiastoLukka
KlubyLucchese 1905
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 50 M ($ 53,5 M)
Czas budowy2024 – ?
Projekt Aurora Stadium

Reklama

Stadio Porta Elisa – opis projektu

Jak obecnie prezentuje się Stadio Porta Elisa?

Stadio Porta Elisa w Lucce został zainaugurowany 20 stycznia 1935. Obiekt posiada piłkarski układ i cztery osobne trybuny po każdej ze stron boiska. Trybuna główna znajduje się po stronie południowej i jako jedyna posiada zadaszenie. Budynek ten posiada ciekawą, modernistyczną formę. Trybuny z pozostałych stron odgradza od boiska fosa. W narożnikach stoją maszty oświetleniowe.

Trybuny wzdłuż boiska to konstrukcje istniejące od samego początku. Dawniej obiekt posiadał bieżnię lekkoatletyczną. Od 1970 stadion wyposażony jest w oświetlenie. W latach 90. XX wieku powstały obecne trybuny za bramkami i dodano dolne rzędy do trybuny południowej. W XXI wieku obiekt nie przechodził większych modernizacji.

Kiedy zaprezentowano wizję przebudowy Stadio Porta Elisa?

17 maja 2021 zaprezentowano pierwsze wizualizacje planowanej przebudowy stadionu. Więcej szczegółów dotyczących projektu podano na oficjalnej prezentacji w Auditorium San Francesco 7 czerwca 2021, na której obecny był m.in. burmistrz Alessandro Tambellini. Projekt jest inicjatywą klubu Lucchese 1905, wspólnie z Aurora Immobiliare i Consorzio Stabile Santa Rita.

Co zakłada koncepcja przebudowy Stadio Porta Elisa?

Projekt zakłada zachowanie modernistycznej trybuny południowej. Historyczna konstrukcja z lat 30. XX wieku zostanie wyremontowana, chociaż straci status trybuny głównej. Według planu zmniejszone mają zostać odległości trybun od murawy, dlatego płyta boiska zostanie przesunięta o ok. 8 m w kierunku trybuny południowej.

Trybuny po stronie wschodniej, północnej i zachodniej zostaną rozebrane i zastąpione nowymi, położonymi bliżej pola gry. Nowe trybuny będą łączyć się ze sobą w narożnikach, pozostaną jednak odseparowane od trybuny południowej. Zostaną one w pełni zadaszone. Maszty oświetleniowe znajdujące się w narożnikach zostaną zastąpione przez reflektory zamontowane w zadaszeniu.

Nowa trybuna północna przejmie rolę trybuny głównej. Znajdą się na niej skyboxy i strefa hospitality. Projekt zakłada powstanie na stadionie nowej sali konferencyjnej, czterech szatni, centrum medycznego, barów, restauracji, sal edukacyjnych, pomieszczenia dla dzieci czy sali gimnastycznej.

Pod nowymi trybunami mają się znaleźć podziemne parkingi oraz pomieszczenia pod użytek komercyjny, dzięki którym stadion ma funkcjonować również poza dniami meczowymi. Istnieją plany, by urządzić biura, muzeum oraz bibliotekę. Wzdłuż górnej korony nowych trybun ciągnąć się będzie szeroka promenada.

Z zewnątrz nowe trybuny zostaną otoczone przez tereny zielone. Będzie to nawiązaniem do murów miejskich Lukki, które również okala pas zieleni. Pojemność stadionu po przebudowie wyniesie 12 000 widzów.

Kiedy ruszą prace budowlane na Stadio Porta Elisa?

Koszt przebudowy szacuje się na 50 mln €. Projekt musi jeszcze przejść przez szereg procedur administracyjnych, zanim będzie można przejść do jego realizacji. W maju 2023 w Urzędzie Miasta została złożona dokumentacja projektowa. Zakłada się, że prace budowlane mogłyby ruszyć w 2024.

Prace mają być prowadzone etapami, na początku powstać ma nowa trybuna wschodnia i północna, następnie zachodnia, a na końcu planuje się remont trybuny południowej. W trakcie robót Lucchese 1905 ma nadal rozgrywać na stadionie swoje spotkania.

Reklama

Wizualizacje