Grand Stade de Casablanca

Pojemność93 000
Kraj Maroko
MiastoBenslimane
KlubyWydad AC, Raja CA
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt$404 M
Czas budowy?
Projekt Cruz y Ortiz Arquitectos

Reklama

Grand Stade de Casablanca – opis projektu

Kiedy powstały pierwsze plany nowego Grand Stade de Casablanca?

Pierwsze konkretne plany dotyczące budowy nowego, dużego stadionu w Casablance powstały na początku XXI wieku, przy okazji kandydatury Maroka na organizację mundialu w 2010. Mistrzostwa miały się odbyć w którymś z krajów afrykańskich, dlatego szanse Maroka postrzegano wówczas jako realne, jednak w głosowaniu, które odbyło się 15 maja 2004, lepiej oceniona została oferta Południowej Afryki.

Nowy stadion miał powstać w dzielnicy Sidi Moumen, a jego pojemność miała wynosić 95 tys. widzów. Po niepowodzeniu marokańskiej kandydatury projekt nie został jednak zrealizowany, choć w kolejnych latach deklarowano, że stadion i tak powstanie, ale z pojemnością na poziomie 70 tys. widzów. Koszt budowy areny szacowano wówczas na ponad 2 mld dirhamów.

Kiedy powstały kolejne koncepcje Grand Stade de Casablanca?

W 2010 nową koncepcję, nawiązującą do róży pustyni, przygotowało francuskie biuro SCAU. W 2011 odbył się konkurs architektoniczny z udziałem renomowanych pracowni z całego świata. Zwyciężyła w nim wizja konsorcjum Space Group z Norwegii i lokalnego Belahmer Said. Żaden z nowych projektów również nie doczekał się realizacji.

Kiedy powstała najnowsza wizja Grand Stade de Casablanca?

Kolejna koncepcja pojawiła się w 2018, przy okazji kandydatury Maroka na organizację Mistrzostw Świata 2026. Projekt przygotowało hiszpańskie Cruz y Ortiz Arquitectos, a stadion miał pomieścić 93 tys. widzów i być areną meczu otwarcia oraz finału. Maroko tym razem przegrało jednak walkę o organizację mundialu z połączoną kandydaturą Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, a projekt nowego stadionu w Casablance po raz kolejny pozostał w sferze planów.

Czy projekt Grand Stade de Casablanca zostanie zrealizowany?

Maroko postanowiło ubiegać się o organizację kolejnego mundialu, w 2030. Była to już szósta próba podjęta przez ten kraj. Początkowo Maroko chciało walczyć samodzielnie, ale ostatecznie dołączyło do wspólnej inicjatywy Hiszpanii i Portugalii. Tym razem próba była udana – 4 października 2023 gospodarzem turnieju ogłoszono Hiszpanię, Portugalię i Maroko, a ponadto trzy kraje z Ameryki Południowej: Urugwaj, Argentynę i Paragwaj, które mają zorganizować po jednym spotkaniu.

W związku z przyznaniem Maroku roli współgospodarza Mistrzostw Świata 2030, budowa nowego stadionu w Casablance jest już niemal pewna. Marokańczycy chcieliby nawet na Grand Stade de Casablanca zorganizować mecz finałowy. W dyskusji pozostaje efektowny projekt stworzony w 2018 przez Cruz y Ortiz Arquitectos, ale możliwe jest, że na mistrzostwa w 2030 zostanie przygotowana nowa koncepcja. Pojawiły się nawet głosy, że obiekt powinien być jeszcze większy, by pomieścić 113 tys. widzów.

Jakie są założenia koncepcji przygotowanej przez Cruz y Ortiz Arquitectos?

Wizja Grand Stade de Casablanca zakłada powstanie typowo piłkarskiego obiektu o pojemności 93 tys. widzów. Trybuny zostaną podzielone na dwie kondygnacje. Mimo piłkarskiego, prostokątnego układu wewnątrz, zewnętrzny kontur budynku będzie miał kształt koła. Obiekt zwieńczy ogromny, charakterystyczny dach przywodzący na myśl kapelusz, bardzo podobny do tego, jaki powstał na stadionie Atlético Madryt, również zaprojektowanym przez Cruz y Ortiz Arquitectos.

Gdzie powstanie Grand Stade de Casablanca?

W trakcie planowania nowego stadionu dla Casablanki wielokrotnie zmieniała się proponowana lokalizacja. Oprócz dzielnicy Sidi Moumen obiekt miał powstać w Lahraouiyine czy na przedmieściu Bouskoura. Projekt od Cruz y Ortiz Arquitectos przewidziany jest do realizacji w Benslimane, położonym w znacznej odległości od Casablanki (ok 40 km), a także ok. 60 km od Rabatu. Według informacji z oficjalnej kandydatury Maroka na organizację mundialu w 2026, budowa ma kosztować 404 mln $.

Komu służyć będzie Grand Stade de Casablanca?

Poza Mistrzostwami Świata 2030, na co dzień Grand Stade de Casablanca ma służyć dwóm miejscowym klubom (Wydad i Raja), których spotkania zaliczają się do jednych z najsłynniejszych derbów na świecie. Jako największy stadion w kraju (a także jeden z największych w Afryce), obiekt będzie de facto pełnił również rolę stadionu narodowego i powinien być miejscem, gdzie często występować będzie reprezentacja Maroka.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023