Maroko: Czy powstanie stadion na Mistrzostwa Świata o pojemności 113 000 kibiców?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Maroko: Czy powstanie stadion na Mistrzostwa Świata o pojemności 113 000 kibiców? Po wielu latach starań Maroka o wielki stadion w Casablance, wydaje się, że tak blisko do wybudowania nowego obiektu jeszcze nie było. Jak powstawały plany dotyczące areny, która być może będzie stadionem finałowym Mistrzostw Świata 2030?

Reklama

Wielkie ambicje Maroka

Pierwsze konkretne plany dotyczące budowy nowego, dużego stadionu w Casablance powstały na początku XXI wieku, przy okazji kandydatury Maroka do organizacji mundialu w 2010 roku. Mistrzostwa miały się odbyć w którymś z krajów afrykańskich, dlatego szanse Maroka postrzegano wówczas jako realne, jednak w głosowaniu, które odbyło się 15 maja 2004 roku, lepiej oceniona została oferta Południowej Afryki.

W 2010 roku nową koncepcję, nawiązującą do róży pustyni, przygotowało francuskie biuro SCAU. W 2011 odbył się konkurs architektoniczny z udziałem renomowanych pracowni z całego świata. Zwyciężyła w nim wizja konsorcjum Space Group z Norwegii i lokalnego Belahmer Said. Żaden z nowych projektów również nie doczekał się realizacji.

Grand Stade de Casablanca© Cruz y Ortiz Arquitectos

Grand Stade de Casablanca stadionem finału Mistrzostw Świata?

Kolejna koncepcja obiektu pojawiła się w 2018, przy okazji kandydatury Maroka na organizację Mistrzostw Świata 2026. Projekt przygotowało hiszpańskie Cruz y Ortiz Arquitectos, a stadion miał pomieścić 93 000 widzów i zostać potencjalną areną meczu otwarcia oraz finału. Maroko tym razem przegrało jednak walkę o organizację mundialu z połączoną kandydaturą Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Co się odwlecze, to nie uciecze. W związku z przyznaniem Maroku roli współgospodarza Mistrzostw Świata 2030, budowa nowego stadionu w Casablance jest już niemal pewna. Marokańczycy chcieliby nawet na Grand Stade de Casablanca zorganizować mecz finałowy. Możliwe jest, że na mistrzostwa w 2030 zostanie przygotowana nowa koncepcja. Pojawiły się nawet głosy, że obiekt powinien być jeszcze większy, by pomieścić 113 000 widzów.

Jak ostatecznie będzie wyglądał Grand Stade de Casablanca i jaką wielkość osiągnie? Niezależnie od tego, czy obiekt stadion będzie mógł się pochwalić pojemnością powyżej 100 000 czy nie, trzeba brać go pod uwagę w kontekście organizacji finału mundialu. Rywali jednak nie brakuje - faworytem do zostania miejscem największego meczu w roku jest Estadio Santiago Bernabéu. Z wyścigu o finał nie można wykluczyć również Spotify Camp Nou, które po renowacji osiągnie pojemność 105 000 widzów.

Grand Stade de Casablanca© Cruz y Ortiz Arquitectos

Reklama