Hiszpania: Finał Mistrzostw Świata na Estadio Santiago Bernabéu?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Hiszpania: Finał Mistrzostw Świata na Estadio Santiago Bernabéu? O Mistrzostwach Świata w 2030 roku wiemy już naprawdę dużo. Poznaliśmy na przykład wszystkie stadiony, na których zagrają najlepsi piłkarze globu. Pojawia się więc pytanie - na którym obiekt odbędzie się wielki finał?

Reklama

Najlepszy stadion na świecie areną najważniejszego meczu na świecie?

Czy ten temat jest dla Ciebie interesujący? Jeśli tak, zapisz się do naszego newslettera, z którego pochodzi ten tekst. Będziesz wówczas otrzymywał podobne treści częściej i szybciej! Estadio Santiago Bernabeu, na którym gra Real Madryt, ma być według wielu źródeł gospodarzem finału Mistrzostw Świata FIFA w 2030 roku. Takie doniesienia przekazała na przykład hiszpańska gazeta El País, a te zostały następnie powtórzone przez MARCĘ i inne media.

Turniej odbędzie się również w Portugalii i Maroku, a Argentyna, Urugwaj i Paragwaj rozegrają swoje pierwsze mecze w swoich krajach. Będą to pierwsze Mistrzostwa Świata FIFA rozgrywane na trzech różnych kontynentach. Hiszpanie nie są jednak jedynymi, którzy mają chrapkę na finał.

Projekt Santiago Bernabeu© RealMadrid.com

Madryt, Barcelona i… Maroko

Nie sposób pominąć w tej dyskusji Spotify Camp Nou, które jest obecnie w remoncie. Jednak już w 2026 roku, a więc na długo przed Mistrzostwami Świata, zostanie oddany do użytku obiekt o pojemności aż 105 000. Będzie więc dużo bardziej pojemny niż Santiago Bernabéu. Niemniej jednak, logiczne wydaje się, że FIFA weźmie pod uwagę również lokalizację - nie da się ukryć, że stołeczny Madryt jest bezpieczniejszą opcją niż największe miasto Katalonii. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że Bernabéu będzie gotowe już niedługo, a Nou Camp Nou będziemy zmuszeni jeszcze poczekać. Pod wieloma względami stadion Realu wydaje się więc pewniejszy. Florentino Perez jest zawsze o krok przed wszystkimi…

Maroko również dąży do zorganizowania ostatniego meczu mistrzostw. Chodzi tutaj o Casablankę, gdzie będzie znajdował się Grand Stade de Casablanca. Ma być jednak największy w całym kraju. O pojemności tego przyszłego obiektu dyskutowano od kilku lat, a ostatnie doniesienia mówią nawet o tym, że na trybuny będzie mogło wejść aż 113 000 widzów. Daleko jest do pewności, że ten nowy stadion zostanie wybrany na arenę finałową, ale można założyć, że będzie brany od pod uwagę, jeśli chodzi o mecze półfinałowe.

Projekt Grand Stade de Casablanca© Cruz y Ortiz Arquitectos

Faworytem w wyścigu o finał Mistrzostw Świata jest niewątpliwie Santiago Bernabéu. Obiekt był już gospodarzem finału mundialu FIFA w 1982 roku. Czy 48 lat po tym wydarzeniu nowa wersja stadionu ponownie stanie się centrum piłkarskiego świata? Rywalizacja o organizację najważniejszego meczu piłkarskiego roku zapowiada się fascynująco.

Reklama