Mistrzostwa Świata 2030: Historyczny turniej na trzech kontynentach

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Mistrzostwa Świata 2030: Historyczny turniej na trzech kontynentach FIFA ogłosiła, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2030 roku odbędą się na trzech kontynentach, co oznacza świętowanie stulecia turnieju w wielkim stylu.

Reklama

Stulecie turnieju jak żadne inne

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2030 będą historycznym wydarzeniem, gdyż odbędą się na trzech kontynentach, w sześciu krajach. To bezprecedensowe posunięcie zostało zatwierdzone podczas niedawnego posiedzenia rady zarządzającej FIFA. Turniej, który uświetni 100. rocznicę mistrzostw świata w piłce nożnej, będzie miał wyjątkowy charakter, w którym trzy kraje Ameryki Południowej - Argentyna, Paragwaj i Urugwaj - będą gospodarzami meczu otwarcia. Po tych meczach turniej będzie kontynuowany w Hiszpanii, Portugalii i Maroku.

Organizacja turnieju na różnych kontynentach była wynikiem oddzielnych ofert złożonych przez kraje Ameryki Południowej oraz Hiszpanii, Portugalii i Maroka. Podczas gdy ten ostatni był początkowo uważany za jedynego kandydata do organizacji rozgrywek w 2030 roku, nowy układ pozwala każdemu krajowi odegrać rolę gospodarza, uznając znaczenie stulecia turnieju. FIFA wyraziła swój entuzjazm dla tego wyjątkowego formatu, stwierdzając, że Mistrzostwa Świata "zjednoczą trzy kontynenty i sześć krajów".

Decyzja o organizacji Mistrzostw Świata 2030 na trzech kontynentach ma wpływ na przyszłe turnieje. Zawęża ona krąg państw uprawnionych do ubiegania się o organizację imprezy w 2034 roku, torując drogę krajom takim jak Arabia Saudyjska, która wykazała duże zainteresowanie organizacją tych Mistrzostw Świata.

Estadio Centenario designEstadio Centenario future design

Zmieniające się trendy dotyczące mundialu

Mistrzostwa Świata przeszły długą drogę od ich powstania w 1930 roku w Urugwaju. To, co zaczęło się jako 13-drużynowe zawody w Montevideo, stało się jednym z najchętniej oglądanych i najbardziej wartościowych wydarzeń sportowych na świecie. Finansowe znaczenie mistrzostw świata jest widoczne w prognozach FIFA dotyczących rekordowych przychodów w wysokości co najmniej 11 mld $ w obecnym czteroletnim cyklu, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim.

Format Mistrzostw Świata ewoluował na przestrzeni dziesięcioleci. Edycja 2026 zostanie rozszerzona do 48 drużyn, co czyni ją największą w historii. Ten wzrost i wymagania FIFA dotyczące gospodarzy sprawiły, że zorganizowanie imprezy przez jeden kraj stało się wyzwaniem. Na przykład turniej w 2026 roku odbędzie się głównie w Stanach Zjednoczonych, a mecze zaplanowano również w Meksyku i Kanadzie, co oznacza, że po raz pierwszy turniej zostanie rozegrany w trzech krajach.

Chociaż decyzja o organizacji Mistrzostw Świata 2030 na trzech kontynentach spotkała się z entuzjazmem, mie uniknęła krytyki. Niektóre grupy kibiców wyraziły obawy dotyczące wyzwań, przed jakimi mogą stanąć kibice. Pomimo mieszanych reakcji, Mistrzostwa Świata 2030 zapowiadają się jako wyjątkowe święto, rozpoczynające się ceremonią otwarcia na Estadio Centenario w Urugwaju, miejscu finału z 1930 roku.

Mas Monumental© Obras River Plate

Reklama