Cívitas Metropolitano (Estadio Metropolitano)
Pojemność | 68 456 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Madryt |
Kluby | Club Atlético de Madrid |
Inne nazwy | Wanda Metropolitano (2017–2022) |
Inauguracja | 16.09.2017 (Atlético de Madrid – Málaga, 1–0) |
Czas budowy | 08.11.2011 – 09.2017 |
Koszt | 310 mln € (w tym 60 mln za grunty) |
Projekt | Antonio Cruz & Antonio Ortiz (Cruz y Ortiz Arquitectos) |
Wykonawca | FCC |
Adres | Plaza de Grecia, s/n. 28022, Madrid, Hiszpania |
Reklama
Cívitas Metropolitano – opis stadionu
Historia nowego stadionu Atletico Madryt rozpoczęła się dawno, dawno temu, w 1988 roku. Wtedy rozstrzygnięto przetarg na największy w Madrycie stadion lekkoatletyczny, dla 20 tysięcy widzów. W 1993 został ukończony, rok później otwarty i wyróżniał się architekturą oraz układem przestrzennym. Przede wszystkim cała widownia znalazła się na olbrzymiej zachodniej trybunie, która powstała z surowego, ale efektownego żelbetu.
Charakterystyczne mury z rytmicznymi poziomymi wycięciami kryły szerokie zaplecze, ale... bez większego zapotrzebowania. Pierwsza duża impreza lekkoatletyczna odbyła się dopiero w 2002 roku. Zaprojektowany przez pracownię Cruz y Ortiz obiekt miał doczekać chwały wraz z kandydaturą Madrytu do Igrzysk Olimpijskich 2012, a następnie 2016 i 2020, jednak wszystkie kandydatury przepadły. Ocalał tylko jeden ich element: pomysł rozbudowy stadionu do iście olimpijskich rozmiarów.
Zanim jeszcze druga z olimpijskich kandydatur została odrzucona, miasto Madryt podpisało porozumienie z Atletico Madryt i browarem Mahou, by obiekt stał się nowym domem drużyny po wyprowadzce ze starego Estadio Vicente Calderón. Z dobrą komunikacją drogową i dostępem do transportu publicznego teren na wschodzie Madrytu okazał się dla „Atleti” łakomym kąskiem i klub zlecił dobudowę pozostałych trybun do głównej, którą czekała rekonfiguracja.
Projekt ponownie podjęła pracownia Cruz y Ortiz, przewidując wkopanie placu gry znacznie głębiej (ostatecznie 15 metrów poniżej poziomu gruntu) i stworzenie trzech poziomów widowni. Z uwagi na lekkoatletyczny układ wyjściowego stadionu, dolne trybuny są bardzo płaskie. Udało się jednak przysunąć pierwszy rząd widowni do murawy na odległość nawet 6-9 metrów, czyli znacznie bliżej niż na starym stadionie.
Według pierwotnej wersji, stadion miał powstać za pieniądze dewelopera, który w zamian zbudowałby w miejscu Vicente Calderón luksusowy kompleks z wysokościowcami. Jednak kryzys ekonomiczny załamał rynek nieruchomości w Hiszpanii i umowy renegocjowano. Ostatecznie to n klub spadł poważny ciężar finansowy, w tym kupno terenu pod inwestycję za 60,3 mln €. Budowa ruszyła jeszcze w 2011 roku, jednak – częściowo z uwagi na brak konstrukcji finansowej – udało się ją sfinalizować dopiero pod koniec lata 2017.
Z uwagi na rozkład przestrzenny i maksymalne przybliżenie do zawodników widownia jest zadaszona w tylko 96%, za to oferuje zaplecze tak rozległe, że pod trzema trybunami zmieściło się aż 1035 miejsc parkingowych dla widzów! Dodatkowo wokół obiektu przewidziano kolejne 3 tysiące.
Ponad nimi powstała jedna z najbardziej imponujących stref biznesowych w Hiszpanii. Na samych tylko trzech nowych trybunach stworzono 94 zamknięte loże, podczas gdy na istniejącej głównej istnieje wiele kolejnych opcji dla najbogatszych widzów. W sumie miejsca premium zajmują ok. 10% pojemności.
Całość wieńczy najbardziej niezwykła część projektu i znak rozpoznawczy stadionu: wznoszący się na 42m (w najwyższym punkcie) kapelusz. Nie napisaliśmy po prostu „dach”, ponieważ ta konstrukcja zasługuje na coś więcej. Arcydzieło inżynierii i architektury łączy funkcję z wzornictwem, będąc jednocześnie jedną z największych w swoim rodzaju.
Lekki membranowy dach pokrywa aż 83 tys. m2 PTFE (przy powierzchni przekrycia ok. 46,5 tys. m2), a ogromna ilość użytego płótna wynika ze sposobu jego układania. Dach jest ciekawie uformowany z każdej strony, tworząc wrażenie falowania na zewnątrz areny, a jednocześnie imponując harmonią i rytmem wewnątrz. Dzięki specjalnie opracowanemu systemowi iluminacji zadaszenie staje się wielkim ekranem nocą.
Jak Cívitas Metropolitano prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
-
09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 08.10.2017 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 22.02.2018 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 22.02.2018 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 25.09.2017 © Marian Alvaro 28.01.2018 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 10.02.2018 © Tomasz Baranowski (cc: by) 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 10.02.2018 © Fernando Pasculo (cc: by) 16.12.2017 © Ciccio Nutella
Powiązane aktualności
2022
-
MŚ 2030: Ukraina dołącza do zgłoszenia Hiszpanii i Portugalii
To już oficjalne. Ukraina uzupełni kandydaturę krajów iberyjskich do organizacji piłkarskich Mistrzostw Świata w 2030 roku. Szefowie trzech narodowych federacji poinformowali o tym podczas konferencji prasowej w siedzibie UEFA w Nyonie. Wybór gospodarza mundialu 2030 nastąpi na 74. Kongresie FIFA w 2024 roku.
-
Madryt: Miasto Sportu przy Metropolitano coraz bliżej
Atletico zawarło porozumienie z radą miejską Madrytu odnośnie budowy centrum sportowego w otoczeniu ich stadionu. Działki, na których ma powstać Miasto Sportu, należą do samorządu, ale urzędnicy zgodzili się wydzierżawić je klubowi na 75 lat. To ważny krok, umożliwiający realizację tak ważnej dla "El Atleti" inwestycji.
-
Hiszpania: Poznajcie stadiony LaLiga 2022/23!
Już dziś, punktualnie o 21:00 rusza kolejny sezon hiszpańskiej elity. Dla kibiców w Polsce będzie to wyjątkowy rok, bo na stadionach LaLigi regularnie występować będzie Robert Lewandowski. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was przegląd wszystkich dwudziestu hiszpańskich aren piłkarskich.
-
Madryt: Stadion Atletico ma nowego sponsora!
5-letnia współpraca klubu ze stolicy Hiszpanii z chińskim gigantem deweloperskim Wanda Group właśnie dobiegła końca. Nowym partnerem Atletico została firma Civitas, która uzyskała prawa do nazwy ich stadionu na 10 lat. Dodatkowo z nowym sponsorem zawarto umowę na budowę nowego kompleksu sportowego.
-
Hiszpania: Valencia CF przedstawiła wizualizacje Nou Mestalla
6-krotny mistrz Hiszpanii, Valencia CF, opublikował uaktualnione plany dotyczące swojego nowego stadionu Nou Mestalla. Do publicznej wiadomości podano też pojemność przyszłego obiektu, która będzie wynosić 49 000. Jednak dzięki możliwości łatwej rozbudowy obiekt będzie mógł pomieścić nawet 70 000 kibiców.
-
Madryt: Kolarze przejadą przez stadion podczas meczu?
Organizatorzy tegorocznego Vuelta a Espana chcą, aby trasa jednego z etapów wyścigu przebiegała przez Wanda Metropolitano. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo kolarze nierzadko przejeżdżali przez stadiony, ale tym razem ma się to wydarzyć podczas meczu.
-
Hiszpania: Sektor na Metropolitano zamknięty na mecz z City
Już dzisiaj odbędzie się prestiżowe starcie w ramach ćwierćfinału Ligi Mistrzów, w którym Atletico Madryt podejmie na własnym stadionie Manchester City. Decyzją UEFY tego spotkania w stolicy Hiszpanii nie zobaczy jednak około 5 000 fanów „Rojiblancos”.
2021
-
Mundial 2030: Hiszpania i Portugalia potwierdzają aspiracje
W piątek spotkali się towarzysko. Nikt gola nie strzelił, ale nie to było celem. Hiszpania i Portugalia tego samego dnia potwierdziły, że zamierzają walczyć wspólnie o organizację Mistrzostw Świata 2030.
-
Europejska Super Liga: Co zmieni stadionowo?
Trzęsienie ziemi o dziejowej skali dokonuje się na naszych oczach. Najlepsi nie chcą już grać ze słabszymi, wolą bawić się ze sobą i nie dzielić przychodami. Jedni zyskają więc bardzo dużo, inni mogą wiele stracić.
2020
-
Hiszpania: Wszystkie kluby podały swoje stadiony rezerwowe
Zgodnie z wytycznymi hiszpańskich władz piłkarskich, każdy zawodowy klub musiał znaleźć sobie drugi stadion do prowadzenia rozgrywek, gdyby jego obiekt został objęty lokalnym „lockdownem”. Oto wybory klubów.
-
Madryt: Runął ostatni kawałek Vicente Calderón
Wczoraj w stolicy Hiszpanii grupa kibiców oglądała, jak ostatni fragment fasady zachodniej trybuny upadał pod ciężarem kruszarek. Estadio Vicente Calderón już nie ma, ale trzeba jeszcze posprzątać.
2019
2018
-
Madryt: Niepewna przyszłość Wanda Metropolitano
Sąd najwyższy w Madrycie przychylił się do skargi grupy kibiców i uznał przekazanie stadionu oraz zmiany w planie zagospodarowania dla jego terenu za nielegalne. To wielki skandal, który podzielił fanów „Atleti”, a dla klubu oznacza potencjalnie poważne kłopoty.
-
Stadion Roku 2017: Oto 10 finalistów Nagrody Jury
Przebrnęli przez 27 pozycji i wydali swoje opinie. Piątka Sędziów zdecydowała, że wśród finalistów Nagrody Jury znajdzie się jeden z polskich stadionów, za to żaden z Ameryki Łacińskiej.
-
Madryt: Atletico gotowe do pożegnania z Wandą
Chiński sponsor pozbył się już udziałów w klubie, teraz czas zmienić nazwę stadionu. Dla „Atleti” oznacza to konieczność szukania nowego sponsora po niespełna jednym sezonie w dotychczasową nazwą.
-
Stadion Roku 2017: Zapraszamy do głosowania!
27 stadionów, w tym dwa z Polski. A wszystkie walczą o Wasze głosy w ósmej edycji plebiscytu Stadion Roku. Do 4 marca włącznie możecie wybierać najlepszy stadion piłkarski otwarty w 2017 roku!
2017
-
UEFA: Madryt, Baku, Stambuł i Budapeszt biorą finały
Liga Mistrzów zakończy się w 2019 roku na stadionie Atletico Madryt, Liga Europy w stolicy Azerbejdżanu, a dwa kolejne puchary rozdane będą w Stambule i Budapeszcie.
-
Nowy stadion: Udane nowe otwarcie Atletico
Pożegnanie z Vicente Calderón po półwieczu na pewno boli, ale dla Atletico, Madrytu i całej hiszpańskiej piłki idzie nowe. A właściwie doszło, po długich sześciu latach budowy.