Hiszpania: Wielki sukces lodowiska na Metropolitano i powrót motyli
źródło: Stadiony.net ; autor: Jakub Ducki
Madrid On Ice zgromadziło ponad 100 000 odwiedzających, zmieniając Riyadh Air Metropolitano w zimową krainę czarów. Jednocześnie, w okolicach stadionu planowany jest powrót… motyli i parku botanicznego.
Reklama
Magiczne lodowisko na stadionie Metropolitano przekroczyło oczekiwania
Madrid On Ice, gigantyczne lodowisko o powierzchni 4760 m², zakończyło swoją edycję 2024-2025, pozostawiając niezatarte wspomnienia u ponad 100 000 odwiedzających. Od 23 grudnia do 5 stycznia Riyadh Air Metropolitano zmienił się w zimową krainę czarów, oferując jazdę na łyżwach, ale także muzyczne występy na żywo DJ-ów, pokazy światł i widowiska na lodzie.
Nigdy wcześniej w Hiszpanii stadion piłkarski nie gościł tak imponującej instalacji łyżwiarskiej. Madrid On Ice stało się atrakcją turystyczną stolicy, przyciągając mieszkańców i turystów z całego kraju. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i zapowiadają powrót projektu w grudniu 2025 roku.
Tweet Atlético de Madrid https://x.com/atleti/status/1875221836163936420
— Atlético de Madrid (@Atleti) May 8, 2012
Oaza motyli w San Blas-Canillejas
Madrid On Ice nie jest jedyną aktywnością Metropolitano w przerwie zimowej, jako że w najbliższej okolicy stadionu trwają prace nad odzyskaniem unikalnej oazy motyli, zasypanej przez inwestycje w obszarze Ciudad del Deporte del Atlético de Madrid. Rada Miasta Madryt we współpracy ze stowarzyszeniem Zerynthia przygotowuje projekt, który przywróci miejsce przyrody o powierzchni 55 000 m².
Oaza motyli, zanim została zasypana, przyciągała 50 gatunków tych owadów przez 2 lata i stanowiła dom dla lokalnej flory. Aby odtworzyć to siedlisko, inżynierowie rolnictwa wraz z aktywistami skatalogowali gatunki roślin i owadów, aby odtworzyć naturalne środowisko. Plan zakłada stworzenie wielkiej łąki na terenie VB-02, wzbogaconej o nasadzenia rodzimych roślin sprzyjających motylom.
Wyzwania przy odtwarzaniu siedliska
Jesús, członek Zerynthii, podkreśla, że każdy projekt tego typu wymaga uwzględnienia lokalnych uwarunkowań. Konieczne jest przechodzenie od działki do działki, sprawdzanie, które potencjalne motyle znajdują się na danym obszarze, które osobniki mogą migrować i tworzyć tam populacje, które gatunki już się rozmnażają i na jakich roślinach
– tłumaczy. Jednym z kluczowych działań jest pobieranie gleby z pierwotnego obszaru oazy oraz opracowanie mieszanki rodzimych nasion, które wspierają lokalne gatunki.
Nowa oaza będzie także przestrzenią edukacyjną. Zainstalowane zostaną partery wystawowe z tablicami informacyjnymi i roślinami przyciągającymi motyle. Wszystko to ma na celu zaangażowanie odwiedzających, w szczególności dzieci, w poznawanie przyrody.
Reklama