Mundial 2030: Klaruje się lista obiektów, które ugoszczą turniej

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Mundial 2030: Klaruje się lista obiektów, które ugoszczą turniej Piłkarskie mistrzostwa świata w 2030 roku wejdą na wyższy level. Po imprezie rozgrywanej 4 lata wcześniej na terytorium trzech różnych krajów, władze światowego futbolu postanowiły zorganizować rywalizację na trzech różnych kontynentach. Które obiekty znajdą się na liście miast-gospodarzy?

Reklama

Więcej, stadionów, więcej gospodarzy, więcej… kontynentów

Długo zastanawiano się, czy kandydatura południowoamerykańska współtworzona przez Argentynę, Urugwaj, Chile i Paragwaj pokona europejsko-afrykańską aplikację Hiszpanii, Portugalii i Maroko. FIFA postanowiła jednak nie wybierać pomiędzy dwoma opcjami, tylko dokonała rewolucji łącząc je i wyłaniając łącznie 6 gospodarzy tego wydarzenia. Główna część tej imprezy będzie miała miejsce na Półwyspie Iberyjskim i w Północnej Afryce, jednak pierwsze trzy spotkania tego turnieju odbędą się w Urugwaju (mecz otwarcia), a także w Argentynie i Paragwaju. Wszystkie 6 nacji goszczących mundial będzie miało także zapewniony udział w nim.

Decyzja podjęta przez FIFĘ spowodowała, że gospodarze mundialu w roku 2030 postanowili dokonać pierwszych wyborów stadionów, na których zostaną rozegrane pojedynki w ramach tej imprezy. Zdecydowana większość z nich już istnieje. Część będzie musiała przejść generalny remont. Zaledwie dwie z 27 wstępnie zgłoszonych aren miałyby powstać od zera. Ilość stadionów na liście robi wrażenie, patrząc na to, że podczas ostatniego czempionatu w Katarze mecze rozgrywane były na “zaledwie” ośmiu obiektach. Trzeba jednak pamiętać, że w mistrzostwach świata od 2026 roku będzie grać 48, a nie jak dotychczas 32 drużyny. To oznacza, że wydarzenie będzie dłuższe o tydzień, a rozegranych zostanie od 12 do 24 meczów więcej niż na turnieju w 2022 roku. Można zatem przypuszczać, że na ostatecznej liście zobaczymy 16-20 aren.

Projekt Estadio Centenario© Gómez Platero Arquitectura & UrbanismoSaceem | Przyszły Estadio Centenario

Przebieg Mistrzostw Świata 2030

Nikogo nie powinno dziwić, że mundial w 2030 roku rozpocznie się na Estadio Centenario w Montevideo. Właśnie ten legendarny urugwajski obiekt obchodzić będzie wtedy setną rocznice goszczenia pierwszych piłkarskich mistrzostw świata w historii. Argentyńczycy wytypowali aktualnie remontowane Mâs Monumental, natomiast Paragwajczycy wybudują od podstaw Estadio CONMEBOL w stolicy kraju Asunción. Te stadiony z uwagi na zaszczytną rolę mogą być raczej pewne pozostania na ostatecznej liście.

Sześć planowanych lokalizacji potwierdziło Maroko. Tę informację całkiem niedawno ujawnił w krajowych mediach Fouzi Lekjaa – prezydent Królewskiej Marokańskiej Federacji Piłki Nożnej (FRMF). Kraj, który na ostatnim mundialu w Katarze zajął sensacyjne czwarte miejsce ma zamiar zmodernizować Stade Moulay Abdella, Ibn Batouta Stadium, Stade de Marrakech, Adrar Stadium, a także Complexe Sportif de Fès. Dodatkowo od zera ma także powstać Grand Stade de Casablanca. Oficjalne źródła mówią, że ma on mieć 93 000 miejsc, jednak niektóre doniesienia wskazują, że jego pojemność może być nawet o 20 000 miejsc większa.

Projekt Grand Stade de Casablanca© Cruz y Ortiz Arquitectos | Przyszły Grand Stade de Casablanca

Najwięcej spotkań – w tym faza finałowa mistrzostw – ma zostać rozegrana na Półwyspie Iberyjskim. O ile Portugalia nie planuje rewolucji decydując się na wystawienie w swojej kandydaturze trzech największych i najnowocześniejszych obiektów: Estádio do Dragão, Estádio José Alvalade i Estádio da Luz, o tyle w Hiszpanii wybór jest o wiele trudniejszy. Oprócz takich pewniaków jak Cívitas Metropolitano, Santiago Bernabeu, Camp Nou i San Mames udało się jeszcze potwierdzić La Cartuja. Na wstępnej liście znajdują się także El Molinón, La Rosaleda, La Romareda, Reale Arena, Stage Front Stadium, Estadio de Gran Canaria, Estadio Nueva Condomina i Nuevo Mestalla. Spekuluje się, że z tego grona co najwyżej 3-4 stadiony będą gospodarzami tego turnieju. Na liście znajdzie się także jeden z galicyjskich obiektów – Abanca-Riazor lub Abanca Balaídos.

Reklama