Estadio de Riazor

Pojemność48 000
Kraj Hiszpania
MiastoLa Coruńa
KlubyDeportivo La Coruña
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 62.5 M ($ 67.3 M)
Czas budowy06/2024 – 01/2027
Projekt David Estany Garea

Reklama

Estadio de Riazor – opis projektu

Jak powstały plany rozbudowy Estadio de Riazor?

Estadio de Riazor został otwarty w 1944, a swoją obecną formę otrzymał w latach 90. XX wieku, kiedy zlikwidowana została bieżnia lekkoatletyczna. Kolejną przebudowę Estadio de Riazor proponowano na początku XXI wieku, plany modernizacji pojawiły się również w związku z kandydaturą Hiszpanii i Portugalii na organizację Mistrzostw Świata 2018. Żadne z tych zamierzeń nie doczekały się realizacji, większe prace przeprowadzono natomiast w 2018, kiedy odnowiono mocno podniszczony dach stadionu.

W lipcu 2022 władze miasta A Coruña ogłosiły, że zamierzają ubiegać się o udział w łączonej kandydaturze Hiszpanii i Portugalii (później rozszerzonej także o Maroko i Ukrainę) na organizację Mistrzostw Świata 2030. W związku z tymi planami zapowiedziano rozbudowę Estadio de Riazor. W listopadzie 2022 zaprezentowano wizualizacje rozbudowanego stadionu, które przygotował architekt David Estany Garea.

Co zakładają plany rozbudowy Estadio de Riazor?

Plany rozbudowy zakładają obniżenie płyty boiska oraz nadbudowę górnych rzędów trybun, które zyskają jednakową wysokość na całym obwodzie. Obiekt otrzyma także nowe zadaszenie i elewację. Rozbudowane trybuny będą podzielone na trzy piętra (w porównaniu do obecnych dwóch kondygnacji). Pojemność obiektu miała wzrosnąć z ok 32 500 do 45 055 widzów.

W lutym 2023 zwiększono nieco plany dotyczące pojemności po rozbudowie, która ma wynosić 48 000 widzów. Według szacunków, przebudowa Estadio de Riazor pochłonie 62,5 mln €. Koszt ma zostać pokryty z budżetu miasta, Wspólnoty Autonomicznej Galicji, a także dzięki prywatnym inwestorom. Według planów, prace budowlane mogłyby się rozpocząć w czerwcu 2024. Obiekt powinien być gotowy po dwóch latach, w czerwcu 2026 (pełne ukończenie w styczniu 2027).

Planowana rozbudowa stadionu ma pozwolić na dołączenie do kandydatury na organizację piłkarskich mistrzostw świata, która wydaje się mieć realne szanse na powodzenie. Estadio de Riazor miał już raz okazję gościć mecze mundialu, w 1982 – wówczas odbyły się na nim trzy spotkania fazy grupowej. Modernizacja powinna również przynieść korzyści klubowi Deportivo La Coruña, a także zwiększyć atrakcyjność areny pod kątem organizacji koncertów, festiwali i innych wydarzeń kulturalnych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023