Estadio Centenario

Pojemność80 000
Kraj Urugwaj
MiastoMontevideo
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt Gómez Platero Arquitectura & Urbanismo,Saceem

Reklama

Estadio Centenario – opis projektu

Jak powstały plany modernizacji Estadio Centenario?

Od początków XXI wieku mówiło się o chęciach Urugwaju na zorganizowanie mundialu w 2030, w setną rocznicę pierwszej edycji mistrzostw świata, która także miała miejsce w tym kraju. W 2017 ogłoszona została wspólna kandydatura Urugwaju i Argentyny na organizację zawodów. Nieco później do kandydatury dołączyły także Paragwaj oraz Chile.

Najważniejszym obiektem urugwajskiej części kandydatury miał być legendarny Estadio Centenario w Montevideo, na którym rozegrano większość meczów mundialu w 1930, w tym wielki finał. Obiekt ten powstał właśnie na mistrzostwa w 1930 i od tego czasu nie zachodziły na nim żadne znaczące zmiany. Było więc jasne, że aby mogły się na nim odbywać mecze mistrzostw w 2030, powinien on przejść gruntowną modernizację.

Kiedy zaprezentowano wizję modernizacji Estadio Centenario?

17 sierpnia 2023 miała miejsce konferencja z udziałem urugwajskiego sekretarza ds. sportu (Sebastián Bauzá), prezydenta urugwajskiej federacji piłkarskiej (Ignacio Alonso) i prezydenta CONMEBOL (Alejandro Domínguez), podczas której zaprezentowano pierwsze wizualizacje modernizacji Estadio Centenario, przygotowane przez Gómez Platero Arquitectura & Urbanismo we współpracy z przedsiębiorstwem budowlanym Saceem.

Jakie są założenia projektu modernizacji Estadio Centenario?

Projekt modernizacji Estadio Centenario zakłada zachowanie jego oryginalnego charakteru, choć proponuje również pewne znaczące zmiany. Płyta boiska stadionu ma zostać obniżona, a dolne części trybun zostaną przebudowane. Poszczególne trybuny zostaną ze sobą połączone, a trybuna zachodnia (Tribuna América) zostanie powiększona, by zrównała się wysokością z pozostałą częścią widowni.

Istotną ewolucją będzie przykrycie dachem niemal wszystkich sektorów. Nieduża luka w zadaszeniu powstanie jedynie w okolicy charakterystycznej wieży stadionu (Torre de los Homenajes), która ma zostać zachowana.

Modernizacja ma zwiększyć pojemność stadionu do 80 000 widzów. Jest to minimalna pojemność wymagana przez FIFA do organizacji meczu otwarcia oraz finału mistrzostw świata (Estadio Centenario przewidziany był jako ewentualna arena finału w razie powodzenia kandydatury czterech południowoamerykańskich krajów).

Jaką rolę będzie pełnił Estadio Centenario podczas Mistrzostw Świata 2030?

W końcowym etapie walki o organizację Mistrzostw Świata 2030 na placu boju pozostały dwie kandydatury: oprócz południowoamerykańskiej również wspólna oferta Hiszpanii, Portugalii i Maroka, która była w stanie zaproponować lepszą infrastrukturę; atutem krajów z Ameryki Południowej było nawiązanie do historii (stulecie pierwszej edycji).

Ogłoszenie gospodarza turnieju miało nastąpić w 2024, jednak już 4 października 2023 FIFA oznajmiła, że zawody rozegrane zostaną sześciu krajach: głównie w Hiszpanii, Portugalii i Maroku, ale na początku mistrzostw, w ramach celebracji stulecia mundiali, po jednym spotkaniu odbędzie się również w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju. Jednocześnie zapowiedziano, że na Estadio Centenario będzie miał miejsce mecz otwarcia.

Kiedy Estadio Centenario zostanie zmodernizowany?

Dzięki deklaracji odbycia się na Estadio Centenario meczu otwarcia mistrzostw świata w 2030 (ma on być połączony ze specjalnym celebrowaniem stulecia mundiali), jego modernizacja jest już niemal pewna, choć nieznany jeszcze jest ewentualny harmonogram oraz koszty. Rozbudowa pozwoli nie tylko na organizację meczu podczas MŚ 2030, ale również przystosuje obiekt do współczesnych standardów i powinna zachować jego status jako najważniejszego stadionu piłkarskiego w kraju na kolejne dekady.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023