Nueva Romareda

Pojemność42 500
Kraj Hiszpania
MiastoSaragossa
KlubyReal Zaragoza
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 140 M
Czas budowy2024–2028
Projekt IDOM

Reklama

Nueva Romareda – opis projektu

Jak powstał projekt budowy nowego stadionu La Romareda?

Stadion La Romareda został zainaugurowany w 1957. Chociaż na przestrzeni lat przechodził różne modernizacje, do dziś zachował dużo ze swej oryginalnej formy. Przebudowę obiektu planowano na Euro 2004, jednak organizacja turnieju przypadła Portugalii. W kolejnych latach pojawiały się kolejne propozycje i projekty, jednak żaden nie doczekał się realizacji. Obok przebudowy La Romaredy dyskutowano także możliwość budowy nowego stadionu w innej lokalizacji.

Kolejne doniesienia w sprawie stadionu Realu Saragossa pojawiły się w 2022. Ostatecznie odrzucono wówczas możliwość budowy obiektu w innej lokalizacji, a miasto zapowiedziało konkurs na długoterminową dzierżawę La Romaredy. Przyszły dzierżawca miał także przedstawić plan przebudowy stadionu, by ten mógł dołączyć do kandydatury na organizację Mistrzostw Świata 2030. Oczywiście spodziewano się, że do przetargu przystąpi Real.

Real Saragossa zatrudnił renomowaną pracownię architektoniczną IDOM, by sporządziła plany nowej La Romaredy. Biuro ma w swoim portfolio m.in. prace nad projektem nowego San Mamés czy przebudowy Camp Nou. Pierwsze wizualizacje nowej areny upubliczniono 12 maja 2023.

Co zakłada koncepcja nowego stadionu La Romareda?

Koncepcja opracowana przez IDOM zakłada powstanie zupełnie nowego stadionu w miejsce dotychczasowej La Romaredy. Obiekt ma posiadać typowo piłkarski układ i pomieści 42 500 widzów. Trybuny otoczą boisko ze wszystkich stron i zostaną podzielone na dwa piętra, z dodatkowymi, wąskimi kondygnacjami wzdłuż boiska.

Obiekt będzie posiadał w swojej ofercie miejsca premium oraz skyboksy, a także miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nad trybunami za bramkami zawisną dwa telebimy. Za trybunami znajdą się powierzchnie użytkowe, a całość otrzyma jednolitą, spójną formę.

Projektanci, inspirując się wiejącymi w okolicy chłodnymi, północnymi wiatrami (tzw. cierzo), nadali prostokątnej bryle nieco dynamizmu, stosując delikatne uwypuklenia i wklęsłości. Budynek przykryje lekki dach, który osłoni nie tylko wszystkie miejsca na widowni, ale także okrążający trybuny taras widokowy. Dominującymi kolorami na stadionie mają być barwy klubowe Realu Saragossa, niebieski i biały.

Stadion ma być wyposażony w najnowsze technologie i realizować koncepcje zrównoważonego rozwoju. Arena będzie przystosowana do organizacji zawodów piłkarskich na najwyższym poziomie. Poza meczami piłkarskimi mają się na nim odbywać również inne wydarzenia, sportowe i pozasportowe. Obiekt ma się stać nową wizytówką nie tylko klubu, ale także miasta oraz całego regionu.

Kiedy powstanie nowa La Romareda?

Według wstępnych szacunków realizacja projektu ma kosztować ok. 140 mln €. Budowa ma być sfinansowana wyłącznie z funduszy prywatnych. Prace mają się odbywać w latach 2024–2028 i będą realizowane etapami, tak by Real Saragossa mógł przez cały czas rozgrywać na stadionie swoje mecze.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023