Hiszpania: Zaprezentowano projekt modernizacji La Romareda
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Kilka dni temu zaprezentowano długo oczekiwany projekt stadionu Nueva Romareda, inspirowany wiatrem Cierzo. Wydarzenie poprowadziła burmistrz Saragossy Natalia Chueca, entuzjastka nowego obiektu, chcąca przekształcić stolicę Aragonii w ważny punkt na sportowej mapie Hiszpanii.
Reklama
Inwestycja w mundial
Modernizacja ma na celu spełnienie rygorystycznych wymagań FIFA, tak aby Saragossa stała się jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata 2030. A to wszystko dzięki wybudowaniu w rekordowym czasie nowej świątyni piłki nożnej
. Tak o nowym stadionie mówi burmistrz Natalia Chueca.
Na budowę Nueva Romareda zabezpieczono kwotę w wysokości 148 562 000 € (bez VAT). Inwestycja będzie podzielona na 5 etapów, które zostaną zrealizowane w 54 miesięcy. Celem jest przekształcenie obecnego stadionu w nowoczesną przestrzeń, w której regularnie przez cały rok będą odbywać się wydarzenia sportowe i kulturalne.
Pierwszy etap rozpocznie się już 8 lipca bieżącego i potrwa cały rok. W 2025 roku rozpoczną się prace w rejonie Gol Sur związane z fundamentami, podporami oraz wzniesieniem nowej konstrukcji. Obecnie ogłoszony jest przetarg na wykonanie tych prac. Na ten etap zostanie przeznaczonych maksymalnie 4,1 mln €.
Faza druga obejmie rozbiórkę i budowę nowej Tribuna Este, co potrwa do lata 2026 roku. Wówczas rozpocznie się trzeci etap inwestycji, który również potrwa rok, polegający na wyburzeniu i wzniesieniu od podstaw Tribuna Preferente. W 2027 roku przeprowadzone zostaną prace nad Gol Norte. Natomiast latem 2028 roku rozpocznie się ostatni etap obejmujący budowę dachu, prace nad płytą boiska i wszystkimi elementami niezbędnymi, aby nowy obiekt był prawdziwą perełką na mapie Hiszpanii.
© IDOM
Wizytówka regionu
Tworząc projekt, architekci chcieli zawrzeć z nim lokalny element. Wybór padł na wiatr cierzo, który wieje jesienią i zimą. Jest on chłodny i suchy i występuje właśnie jedynie w okolicach Saragossy. Nowy stadion będzie więc miał fasadę zarówno o wklęsłych, jak i wypukłych kształtach. Zapewni to wielkość i spektakularny, wyrazisty konturze. Wsporniki wyznaczające przejścia pomiędzy poziomami obiektu podążają za dynamiką projektu z wypukłym konturem na elewacjach trybun bocznych i wklęsłym na elewacjach bramek. Architekci uwzględnili ostry i mroźny zimowy wiatr, projektując wewnętrzne przestrzenie trybun w taki sposób, aby Nueva Romareda była chroniona przed podmuchami, ale jednocześnie otwarty na okolicę.
Z kolei dach będzie lekki, sprawiający wrażenie dynamiki. Projekt zakłada pokrycie dachem 100% trybun oraz powierzchni użytkowej rozciągając się na zewnątrz, poszukując granic obrysu budynku, aby pod tą częścią na piątym piętrze stworzyć taras z niezwykłymi widokami zarówno na miasto, jak i wnętrze stadionu.
© IDOM
Większa pojemność i wygoda
Projekt przewiduje 5 pięter, o całkowitej wysokości ponad 31 metrów i 2 poziomy piwnic, co łącznie daje 20 000 metrów kwadratowych na cele usługowe.Jak poinformował podczas prezentacji jeden z architektów, aby sprostać wymaganiom FIFA, stadion będzie w stanie pomieścić 43 184 widzów. Zostaną oni rozmieszczeni w elastycznej konfiguracji, co daje o 30% większą pojemność niż na La Romareda.
40 769 miejsc będzie przeznaczonych na bilety wstępu ogólnego, obejmującego także miejsca premium. Tak zwana zona hospitality
będzie w stanie przyjąć 2 295 osób. To tam będzie się znajdować loża honorowa oraz strefa VIP z możliwością zmniejszenia lub zwiększenia pojemności w zależności od wydarzenia.
Tak się prezentuje rozkład poszczególnych pięter:
- Parter: oficjalny sklep klubowy i muzeum.
- Pierwsze piętro:
zona hospitality
, czyli bary, catering i przestrzenie do organizowania różnego rodzaju eventów. - Drugie piętro: loża prezydencka i strefa VIP.
- Trzecie piętro: Tribuna Preferente i ogólnodostępne usługi dla kibiców.
- Czwarte piętro: kolejne przestrzenie usługowe oraz biura Realu Zaragoza.
- Piąte piętro: taras 360 stopni oraz strefa dla mediów.
Reklama