La Romareda

Pojemność33 608
Kraj Hiszpania
MiastoSaragossa
KlubyReal Zaragoza
Inauguracja 08.09.1957
Pierwszy mecz Zaragoza – Osasuna 4
Czas budowy 1956–1957
Koszt 21,5 mln ESP
Projekt Francisco Riestra
Wykonawca Agroman
Adres C/. Eduardo Ibarra 6, 50009 Zaragoza

Reklama

La Romareda – opis stadionu

Jak powstała La Romareda?

Pierwsze zorganizowane rozgrywki piłkarskie w Aragonii datuje się na 1915, znacznie później, niż chociażby w sąsiedniej Katalonii. W 1917 w stolicy regionu, Saragossie, powstał klub Iberia SC, który w kolejnych latach dominował w regionie. 7 października 1923 klub ten otworzył własny stadion piłkarski, pierwszy tego typu obiekt w mieście, znany jako Campo de Torrero. W 1932 Iberia SC połączył się z CD Real Saragossa, tworząc FC Saragossa (od 1951 znany jako Real Saragossa).

W latach 50. Campo de Torrero, choć rozbudowane do pojemności 20 000 widzów, było już dla klubu zbyt małe i działacze zaczęli czynić starania w kierunku budowy nowego obiektu. Nowy teren pozyskano ok. 3 km na zachód od dotychczasowego stadionu. Budowa rozpoczęła się w 1956. Projekt nowej areny stworzył Francisco Riestra, a głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo Agroman. Koszt budowy wyniósł 21,5 mln pesetas.

Otwarcie nowego obiektu miało miejsce 8 września 1957, a na inaugurację gospodarze pokonali Osasunę 4:3. Stary stadion służył jeszcze przez jakiś czas jako obiekt treningowy, później został wyprzedany deweloperom. Ostatnie jego elementy rozebrano na początku lat 90.

Jak początkowo wyglądała La Romareda?

Trybuny nowego stadionu otaczały boisko ze wszystkich stron. Trybuny za bramkami były lekko zakrzywione, podczas gdy rzędy trybun wzdłuż boiska biegły równolegle do linii bocznych. Widownia wzdłuż boiska była wyraźnie wyższa od tej za bramkami, a górne rzędy głównej, zachodniej trybuny zostały przykryte dachem. Początkowo obiekt mógł pomieścić ponad 32 000 widzów.

Jak modernizowano La Romaredę?

W sezonie 1976/77 rozbudowano trybuny za bramkami, które zostały zrównane wysokością z tymi wzdłuż boiska. Ponadto wyposażono je w zadaszenie, które podobnie jak w przypadku trybuny głównej, przykrywało tylko górne rzędy. Kolejna gruntowna modernizacja obiektu miała miejsce przed Mistrzostwami Świata 1982. W ramach prac m.in. wyremontowano widownię i wybudowano zadaszenie górnej części trybuny wschodniej (ostatniej, która nie miała jeszcze dachu). Pojemność obiektu po tych modernizacjach ustaliła się na poziomie 46 920 widzów.

Kolejnego remontu stadion doczekał się przed Igrzyskami Olimpijskimi 1992, kiedy zwiększono liczbę miejsc siedzących. W 1998 zlikwidowano wszystkie miejsca stojące na stadionie, montując ostatnie brakujące krzesełka. Pojemność tym samym zmniejszyła się do 34 596 widzów.

Jakie były plany co do dalszych losów stadionu Realu Saragossa?

Stadion był przedstawiany jako część kandydatury Hiszpanii do organizacji Euro 2004, w związku z czym, w razie otrzymania prawa do organizacji turnieju, planowana była jego modernizacja (prawo to przypadło jednak Portugalii). W XXI wieku pojawiały się różne pomysły, zarówno rozbudowy obiektu, jak i budowy zupełnie nowego, w innej lokalizacji, ale żaden nie doczekał się póki co realizacji.

Stadion przechodził jedynie mniejsze modernizacje, m.in. w 2006 wyremontowano loże, a także szatnie i inne pomieszczenia wewnątrz trybun. Obiekt miał być również głównym stadionem zimowych igrzysk olimpijskich w 2014, w związku z kandydaturą miasta Jaca na organizację tej imprezy (igrzyska ostatecznie zorganizowało rosyjskie Soczi).

Jakie imprezy gościła La Romareda?

W 1982 na stadionie rozegrano trzy mecze I fazy grupowej piłkarskich mistrzostw świata. W 1992 obiekt gościł sześć spotkań fazy grupowej i jeden ćwierćfinał w ramach turnieju piłkarskiego na letnich igrzyskach olimpijskich w Barcelonie. Na stadionie trzykrotnie rozgrywano też spotkania finałowe Pucharu Króla (1983, 1987, 1996). Okazjonalnie występowała na nim również reprezentacja Hiszpanii. Poza spotkaniami piłkarskimi obiekt gościł też inne wydarzenia, np. koncerty (na La Romareda wystąpili m.in. Michael Jackson, Gloria Estefan czy Tina Turner).

Grający na stadionie piłkarze Realu Saragossa w 1975 świętowali zdobycie wicemistrzostwa kraju. Sześciokrotnie (1964, 1966, 1986, 1994, 2001, 2004) klub ten zdobywał też Puchar Króla. Ponadto Real triumfował w Pucharze Miast Targowych (1964) i Pucharze Zdobywców Pucharów (1995). W 1995 wziął też udział w dwumeczu o Superpuchar Europy. W pierwszym spotkaniu, rozegranym na La Romareda, zremisował z Ajaksem Amsterdam 1:1 (w rewanżu na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie Real uległ jednak 0:4).

Jak obecnie prezentuje się La Romareda?

Stadion może obecnie pomieścić 33 608 widzów. Obiekt w dużej mierze zachował swą oryginalną formę z 1957, a największymi zmianami była rozbudowa trybun za bramkami, przykrycie zadaszeniem górnych rzędów wszystkich trybun i instalacja plastikowych krzesełek. Za trybuną główną powstał także budynek administracyjny, a stadion wyposażono w maszty oświetleniowe oraz elektroniczne tablice wyników. Obiekt znany jest z niestandardowych siatek bramkowych, które nie przyjmują powszechnie stosowanego, prostokątnego kształtu i są znacznie wydłużone do tyłu.

Stadion znajduje się ok. 3 km na południe od Plaza del Pilar. Tuż obok niego mieści się m.in. kompleks szpitalny i hala koncertowo-kongresowa Auditorio de Zaragoza. Na stadion można dojechać np. autobusami komunikacji miejskiej lub tramwajem.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2020