Grand Stade d'Agadir (Stade Adrar)

Pojemność45 480
Kraj Maroko
MiastoAgadir
KlubyHassania Union Sport d'Agadir
Inauguracja 11.10.2013 (Hassania - Jeunesse Kabylie, 1-0)
Czas budowy 04.06.2004 - 2013
Koszt 860 mln MAD
Projekt Sâd Benkirane, Gregotti Associati International
Adres Rue du Grand Stade, 80000 Agadir, Maroko

Reklama

Stade Adrar – opis stadionu

Zadanie zaprojektowania nowego głównego stadionu dla Agadiru zostało ogłoszone jeszcze w 1999 roku, gdy Maroko walczyło o miano pierwszego afrykańskiego organizatora Mistrzostw Świata. Już wtedy umowę zdobyło konsorcjum włoskiego Gregotti Associati  Intl. oraz marokańskiego Sâd Benkirane.

Ten sam projekt, choć zmodyfikowany, Maroko wystawiło w walce o Mundial 2010. Tym razem, by zwiększyć szanse na wygraną, formalnie rozpoczęto prace przygotowawcze jeszcze w 2003 roku. Głosowanie wygrała RPA, definitywnie grzebiąc szanse Maroka na organizację imprezy na parę dekad.

Mimo to budowa ruszyła oficjalnie zaledwie trzy tygodnie po wyborze RPA, w czerwcu 2004. Tyle że stadion nie był już priorytetem, finansowanie szybko zawieszono i budowa stanęła do 2007, gdy arena miała pierwotnie być otwarta. Od 2007 udało się zakończyć prawie całą konstrukcję trybun, gdy w 2009 kurek z pieniędzmi znów się zakręcił. Ostatecznie dopiero organizacja Klubowych Mistrzostw Świata 2013 pozwoliła ukończyć inwestycję wartą ostatecznie 860 mln dirhamów (ok. 330 mln zł).

Tak niska cena za stadion o pojemności 45 tys. miejsc mogła zostać osiągnięta dzięki maksymalnemu wykorzystaniu dostępnych na miejscu materiałów. Wykopaną w miejscu niecki ziemię wykorzystano do wypełnienia nasypów, w których jednak udało się wyżłobić całkiem sporo – zacienione promenady dla kibiców oferują pełną infrastrukturę wymaganą przez FIFA. Z powodu niewielkich opadów w Agadirze stadion ma zadaszenie jedynie nad główną trybuną, gdzie jest ono wymagane przepisami. Pozostałe miejsca są odkryte.

Pod względem estetycznym stadion „broni się” świetnie mimo niskiej ceny. Ponieważ Agadir leży na skraju masywu górskiego, ukształtowanie terenu zmienia się tu dynamicznie i stadion ukształtowano na podobieństwo okalających go wzgórz. Nasypy ziemne pokryły kamienne stopnie, wtapiając stadion w okolicę i nadając mu przez stopniowanie elewacji ciekawej geometryczności poszczególnych elementów.

Rolę gospodarza pełni znany klub Hassania (HUSA), jednak już w dniu otwarcia oprócz meczu klubowego odbyło się także spotkanie Maroko-RPA. Dwa miesiące po otwarciu na stadion zawitały mecze Klubowych Mistrzostw Świata 2013.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2020

2015