Puchar Narodów Afryki 2025: Wyścig o organizację turnieju nabiera rumieńców

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Puchar Narodów Afryki 2025: Wyścig o organizację turnieju nabiera rumieńców Po tym jak Gwinea została pozbawiona praw do organizacji PNA 2025, Afrykańska Konfederacja Piłkarska musiała ponownie uruchomić procedury, mające wyłonić gospodarza. Do tej pory siedem krajów zadeklarowało zainteresowanie organizacją imprezy i mają czas do 16 grudnia na przedstawienie ostatecznej oferty.

Reklama

Trwają Mistrzostwa Świata w Katarze. Po fazie grupowej z turniejem pożegnały się trzy afrykańskie kraje - Ghana, Tunezja i Kamerun. Senegalowi i Maroku udało się  awansować do 1/8 finału. Ci pierwsi zostali jednak zdeklasowani przez Anglików, ale "Lwy Atlasu" sprawiły sensację, eliminując z rywalizacji faworyzowaną Hiszpanię i nadal są w turnieju. W sobotnim ćwierćfinale zmierzą się z Portugalią na Al Thumama Stadium w Dosze. W międzyczasie w Afryce rozgorzał wyścig o organizację Pucharu Narodów w 2025 roku.

Przypomnijmy, że Afrykańska Konfederacja Piłkarska (CAF) 1 października wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że infrastruktura i obiekty w Gwinei "nie są gotowe" do organizacji zawodów, pozbawiajac ten kraj praw do organizacji mistrzostw. Taka decyzja choć ogłoszona dwa miesiące temu, de facto zapadła już w czerwcu. Rozszerzenie turnieju do 24 drużyn w 2019 roku oznaczało, że słaba infrastruktura Gwinei od początku była problematyczna i nikogo nie zdziwiło postanowienie konfederacji. 

Stade de Marrakech© MadeInMarrakech.com

CAF przedstawiło następnie harmonogram wyboru nowego gospodarza PNA 2025. 11 listopada 2022 upłynął termin składania deklaracji zainteresowania przez kandydatów. Do 16 listopada 2022 konfederacja miała rozesłać niezbędne dokumenty związane z ubieganiem się o organizację pucharu do krajów, które zadeklarowały zainteresowanie. Na 16 grudnia 2022 wyznaczono ostateczny termin dla federacji na złożenie ostatecznej oferty, w tym wszystkich dokumentów przetargowych i związanych z gospodarzami (umowa o organizację, umowa z miastami-gospodarzami, gwarancje rządowe). W styczniu przyszłego roku mają się odbyć wizyty kontrolne, a 10 lutego Komitet Wykonawczy CAF ostatecznie wybierze organizatora turnieju.

Jak dotąd chęć goszczenia najlepszych piłkarzy Afryki zadeklarowały Maroko, Algieria, Senegal, Nigeria z Beninem, RPA i ostatnio Zambia. Dwa pierwsze kraje są postrzegane jako faworyci. Duże szanse na powodzenie wydaje się mieć oferta Maroka, które ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę sportową i spore ambicje, wszak zadeklarowało już chęć organizacji Mistrzostw Świata w 2030 roku. Kraj ten gościł w tym roku Puchar Narodów Afryki Kobiet, który odbył się w lipcu. Ich propozycja obejmuje wykorzystanie sześciu obiektów - Stade Mohammed V w Casablance, Stade Moulay Abdallah w Rabacie, Stade de Marrakech w Marakeszu, Stade Adrar w Agadirze, Grand Stade de Tanger w Tangerze oraz Complexe Sportif de Fès w Fezie.

Stade Moulay Abdallah© Groundhopping Merseburg (cc: by-nc)

Ostatni Puchar Narodów odbył się w Kamerunie w styczniu i lutym 2022 roku. Pierwotnie turniej miał się odbyć w ubiegłym roku, ale został przełożony z powodu pandemii. Wcześniej w 2022 roku CAF ogłosiła, że PNA 2023 na Wybrzeżu Kości Słoniowej zostanie przesunięty na styczeń i luty 2024 roku z powodu pory deszczowej w tym kraju przypadającej na lato.

Reklama